Haliç’te Spor Merkezi

Haliç’te Spor Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Oğuzhan Aydemir tarafından, MIM401 dersi kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Hakkı Can Özkan yürütücülüğünde tasarlanan “Spor Kompleksi” projesi.

PIXEL SPORT CENTER

ARAZİ

Proje arazisi Haliç’te Miniatürk ile Beyoğlu futbol sahası arasında kalan bölümde yer almaktadır. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin karşısında ve etraftaki diğer eğitim merkezlerinin yakınında bulunması da projeyi etkileyen önemli faktörlerden biridir.

KONSEPT

Piksel: İngilizce “picture element” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Görsel objeleri oluşturan en küçük birimlerdir. Pikseller kendi başına bir şey ifade ettiği gibi aynı zamanda bir bütünün parçasıdır. Her piksel renk, doku gibi farklılık gösterebilir. Bu farklılıklar tasarımda bir hareket oluşturur. Bu hareket birlik içinde var olur ve çerçevesi (sınırları) bellidir. Projede cephede ve zeminde buradan yola çıkılarak bir tasarım oluşturulmuştur.

YERLEŞİM PLANI

Araziye yerleşirken Haliç ile olan ilişkisi gözetilerek yapılarla kıyı arasında bir vista alanı bırakıldı. Bunun yanında Haliç aksında devam eden İmrahor Caddesinden gelen yoğun ses kirliliğinden de uzaklaşmak amaçlandı. Bu yüzden arazinin ortasına yerleşildi.

FONKSİYON

Spor merkezinde fitness, olimpik yüzme havuzu, dövüş salonu, açık basket sahaları bulunmaktadır. 2 ayrı ana kütle ve etrafında yardımcı fonksiyonlar (soyunma odaları, kafeteryalar, idare vb.) yer alıyor. Ayrıca yüzme havuzunda 500 kişilik bir tribün oluşturularak çeşitli yarışmalara da ev sahipliği yapması amaçlandı.

KAMUSAL ALANDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Böyle büyük çaplı bir spor merkezinin kendi enerjisini üretmesi için cephelerde fotovoltaik paneller kullanıldı. 3 farklı açıda yer alan bu paneller cephede bir hareket oluşmasını sağlarken enerji ihtiyacının bir kısmını da karşılar hale geliyor. Çatılarda da güneş paneli bulunmaktadır. Güneş panellerinin bir kısmı da çatı ışıklığı sağlayacak şekilde arkaları boş bırakıldı ve iç mekanın maksimum düzeyde doğal ışıkla aydınlatılması sağlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın