Haliç’te Pazaryeri ve Rekreasyon Alanı Tasarımı

Haliç’te Pazaryeri ve Rekreasyon Alanı Tasarımı

"Haliç'te Pazaryeri ve Rekreasyon Alanı Tasarımı" projesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Enes Bayraktar tarafından MIM401 dersi kapsamında Öğr. Gör. Gülnur T. Arısalan yürütücülüğünde tasarlandı.

İstanbul Haliç kıyısındaki Pazaryeri ve Rekreasyon alanları projesi Enes Bayraktar tarafından tasarlandı.

Tasarım kriterlerinde sürdürülebilirlik öncülüğünde bir takım ilkeler göz önünde bulundurulmuştur. Yenilenebilir kaynakların kullanımı kapsamında ahşap strüktür sistemi tercih edilmiştir.

İmrahor Caddesi’nden Haliç’e uzanan arazinin mevcut topoğrafik değerleri referans alınarak tasarlanan proje, kot farkının getirileri doğrultusunda içinde bir sokak hacmine ihtiyaç duymuştur. Pazaryerinin ihtiyaçları kapsamında işlevlendirilen sokak mekanı aynı zamanda bir avlu ifadesi oluşturmuştur. Doğrudan rekreasyon alanlarına ulaşmak isteyen kullanıcıları da kendi içine alan bu mekan Haliç manzarasına da kısmen hakim olmaktadır. Haliç ve cadde arasında bir bağlantı ve geçiş olmayı hedefleyen proje toplam 2000 m² kapalı hacme sahiptir.

Geleneksel pazaryeri bilincinin işlevlerine sahip olmanın yanında geçirgen bir yapı hedeflenip açık alanlar ve kapalı mekanlar arası geçişlerin olabildiğince mümkün olması ve pazaryerinin rekreasyon alanlarıyla ilişki kurması hedeflenmiştir.

V biçiminde gelişen yapısal lamine ahşap taşıyıcılar ve onlara bağlı yapısal lamine ahşap kirişler ile tasarlanan sistemin temeli, yapının bodrum katındaki betonarme taşıyıcı sistemden oluşur. Yapısal lamine ahşap taşıyıcı elemanların kiriş ve döşeme bağlantı noktalarında metal bağlantı elemanları kullanılmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın