HALFTIME adidas Genel Merkez Binası

HALFTIME adidas Genel Merkez Binası

COBE’nin ünlü spor giyim markası adidas için tasarladığı HALFTIME isimli yeni bina 1.500 m²'lik alanı kapsıyor.

Mimari ekip projeyi anlatıyor:

Genel merkez çalışanlarına hizmet veren kafeteryayı, toplantı odalarını, konferans merkezini ve showroom alanını içeren bina, Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde inşa edildi. Esnek ve çok işlevli mimari tasarım, binanın dönüşümünü ve farklı amaçlar için kullanımını olanaklı kılıyor.

COBE’nin kurucusu Dan Stubbergaard binayı anlatıyor:

“HALFTIME’ın içerdiği kamusal programı yerleştirmek için şirket etkinliklerinin ve işlevlerinin çoğunu tek bir çatının altında toplayan, çok yönlü ve çok amaçlı bir yapı tasarladık. Devasa boyutlardaki eşkenar dörtgen çatı, bütün binayı bir halı gibi kaplarken; çalışanları, ziyaretçileri ve marka temsilcilerini bir araya getiriyor ve çok sayıda geniş çaplı iletişime olanak tanıyor.”

8.650 m² yüz ölçümüne sahip eşkenar dörtgen çatı strüktürü, V şeklinde beton kirişlerden oluşuyor ve camla kaplanıyor. Çatının 3’te 1’i, gün ışığını binaya almayı sağlayan çatı pencerelerinden oluşuyor. Her biri 16 metre uzunluğunda ve 28 ton ağırlığında olan beton kirişler toplamda 3,2 km uzunluğa ulaşıyor. Doğa; doğal malzemelerin, yeşillendirilmiş duvarların, tavandan zemine pencerelerin, 8 metrelik tavan yüksekliğinin ve binanın içine yayılmış seraların yardımıyla yapının içine davet ediliyor. Bu tercih iç ve dış mekan arasında güçlü bir bağlantı yaratırken, adidas çalışanları ve ziyaretçileri için ideal bir çalışma ortamı ve iç mekan iklimi sağlanıyor.

COBE, HALFTIME için; ilham veren, dinamik ve olağan dışı bir çalışma atmosferi tasarladı. Yapı, yaratıcı ve resmi olmayan buluşma mekanları sunuyor. Örneğin yapıda her biri farklı bir spor sahasını temsil eden 12 atölye odası yer alıyor. 1.500 kişilik etkinlik holü ise eski okul spor salonlarına gönderme yapıyor. COBE, HALFTIME için, Danimarkalı tasarım ofisi HAY ile beraber yeni bir sandalye de tasarladı: HALF-TIME Chair.

Etiketler

Bir cevap yazın