Hacıosman’da Kent Oteli

Hacıosman’da Kent Oteli

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencisi Sunanur Işık’ın hazırladığı mezuniyet projesi.

Sarıyer Hacıosman mevkiinde inşaatı yaklaşık 30 yıldır tamamlanamayan ve yıkımı gerçekleşemeyen Grand Prestige İstanbul Oteli’nin yerine öneri otel projesi geliştirildi. Mevcuttaki otel senelerdir çevresine kirli bir görüntü sunmakta ve bulunduğu çevreye artı bir değer kazandıramamıştır. İstanbul Hacıosman bölgesi finans, sağlık, eğlence bölgelerine yakınlığı ve ulaşım kolaylığı bakımından kent oteli için oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır.

Proje geliştirilirken, bulunduğu arsanın sunduğu olanaklardan manzara yönleri ve gün ışığının etkin kullanımları düşünülmüştür. Bu analizlere göre kütle ve işlevlerin yerleşim yönlerine karar verilmiştir. Toplamda 150 odadan oluşan 4 yıldızlı otelde misafirlerinin keyifli vakit geçirmeleri için eğlence ve spor işlevlerine de önem verilmiştir. 5 çeşit oda tipi bulunan otelde  odalarının en verimli şekilde manzara görmeleri önemsenmiştir. Yapının çok katlı olması dolayısıyla, oda katlarında yapılan eksilmelerle kütlede hareketlilik ve hafiflik sağlanması amaçlanmıştır. Otel yapıları gibi çokça sirkülasyonun olduğu kütlelerde çekirdeğin önemli olması da düşünülerek, otelin dikey sirkülasyonları kütlede ve cephede yapılan tasarımlarla vurgulanmak istenmiştir. 150 misafir odasıyla beraber biri açık olmak üzere 2 yüzme havuzu, özel spa alanları, 1 adet spor salonu, kiralanabilir özel toplantı odaları, girişte yer alan  çok amaçlı salon, gece kulübü, cep sineması ve oyun salonlarıyla beraber 80 araçlık kapalı otopark mevcuttur. Ayrıca manzarayla beraber farklı lezzetler keşfedebileceğiniz teras restoranına da yer verilmiştir.

Cephe malzemesi olarak kullanılan doğal taş kaplamanın oluşturulması istenilen çeşitlilik sebebiyle 10 adet cephe modülü tasarlanmıştır. Tasarlanan cephe modülleri, tamamlanmış bir sudokuya göre cephelere yerleştirilmiştir. Ayrıca otel kütlesini hafifletmek için arka planda cam kullanımına önem verilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın