Gürültülü Gölgeler | Akışkan Olaylar

Gürültülü Gölgeler | Akışkan Olaylar

Geçtiğimiz Haziran ayında Hollanda’da gerçekleşen OEROL Festivali’nde ziyaretçilerin ilgisine sunulan LOUD SHADOWS | LIQUID EVENTS; dans, müzik, mimarlık gibi farklı dallardan sanatçılar tarafından oluşturulmuş, insan algılarını zorlayan bir çalışma.

Plastique Fantastique, çalışmayı anlatıyor:

Ekip, deneysel bir amaç ile festivalin sanat direktörü Kees Lesuis tarafından bir araya getirildi. Plastique Fantastique’in bu geçiçi kurulumu anıtsal olmasının yanı sıra taşınabilir, yumuşak ve şeffaf bir çalışma olma özelliğini taşıyor. Kısa ömürlü dış yüzey, yapı içinin dışarıdan rahatça gözlemlenebilmesini sağlarken kurulumun çevresini de etkiliyor. Burası dans, müzik ve doğayı bir araya getiren; algıları zorlayan büyülü bir mekan.

LOUD SHADOWS | LIQUID EVENTS, dört ayrı sahneden oluşturuldu ve Terschelling Adası’ndaki Formerum Ormanı içinde bulunan her bir ağacın konumu göz önüne alınarak tasarlandı. Bu alana özgü projenin her bir öğesinin, çevresi ile entegrasyonu sağlandı: ilk küresel şeffaf sahne bir ağaç ile delinmiş durumda iken, ikinci (yarı saydam) sahne ağaç dalları arasında sıkışmış halde, ağaç gölgeleri altında konumlandırıldı. Bu iki sahneyi birbirine bağlayan ringin, çam ve meşe ağaçlarının etrafında dolandırılması ile üçüncü sahne oluşturuldu. Dördüncü sahne ise, kurulumu çevreleyen ormanın kendisi idi.

Bu yapısal takım içinde seyirciler dolaşımda bulunmakta ve konumlarını seçmekte özgür durumda idi. Farklı sahnelerde aynı anda çalmakta ve danslarını icra etmekte olan sanatçılar (The Stolz ve LeineRoebana) tarafından da bu hareketlilik desteklendi. Kuş ve yaprak sesleri, rüzgarlar veya yağmur damlaları gibi öngörülemeyen doğal elementlerden etkilenen kompozisyonlar dahi (Kate Moore), sergilenen her bir performansı eşsiz hale getirdi.

Etiketler

Bir yanıt yazın