Gurdau Şaraphanesi

Gurdau Şaraphanesi, 2012 yılında Çek Cumhuriyeti’nde Kurdějov köyünün yukarısındaki yamaçlarda yeşil bir alanda kurulmuş.

Kurdějov köyü, tarihsel olarak Mikulov ve Brno kasaba halkının yanı sıra Moravya’daki aristokratların en önemli şarap tedarikçilerinden biriymiş. Köyün tarihi adını alan Gurdau Şaraphanesi, bölgenin büyük bağcılık mirasına da sahip çıkmak üzere kurulmuş.

Yerel mimarlık ofisi Aleš Fiala tarafından tasarlanan şarap evi, tam anlamıyla üzüm bağlarının merkezinde konumlandırılmış. Binanın arazi ile bütünleşmesine ve kültürel ile doğal yeşilliklerle bağlantısına büyük özen gösterilmiş.

İki katlı şarap evi betonarme olarak inşa edilmiş. Yeraltı kısmı şarap üretimi, depolanması ve arşivlenmesi için kullanılırken zemin kat tadım, oturma ve satış için planlanmış. Ara sıra gecelik konaklamalar için iki oda tasarlanmış.

Şarap evi tasarımında brüt beton, cam, metal, meşe ve akasya ağacı gibi malzemelerin kullanımıyla yapının organik formunu desteklenmiş. Geniş camlar, büyük teraslar ve eğimli bir çatı ile kesintisiz bir manzara sağlanmış.

Bina araziyle bütünleştirilerek hoş bir arka plan hissi ve şarabın geldiği yerle doğal bir karışım oluşturulmuş.

Bina, çevredeki manzaraya azami saygı gösterilerek tasarlanmış. Tamamen kavisli geniş bir yeşil çatı ile kaplanan yapının bitki örtüsü büyüdükten sonra uzaktan bakıldığında neredeyse görünmez olması planlanmış. Gelecekte optimum bir mikro iklim oluşturmak için binanın çevresi bir dizi yeni çalı ve olgun ağaçla desteklenmiş.

Etiketler

Bir yanıt yazın