Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi

Çukurova Üniversitesi öğrencisi Hüseyincan Güllü’nün tasarladığı bitirme projesi: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi

Gastronomi ve mutfak kültürü alanları, dünyada olduğu gibi Türkiye”de de giderek profesyonelleşmektedir. Gastronomi, artık salt bir meslekten öte bir “sanat dalı” olarak kabul edilmektedir. Yeme ve içme uzmanları, insanlara sadece güzel tatlar değil, aynı zamanda güzel zaman ve keyifli bir yemek deneyimi de sunmaktadır.

Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda araştırılması, korunması, geliştirilmesi ve bütün dünyaya tanıtılmasını amaçlayan akademi, beslenme, gıda bilimi, gıda hijyeni, yeni ürün geliştirme, yiyecek ve içecek işletmeciliği ve pazarlaması, yemek kültürü ve tarihi, dünya mutfak kültürleri, yemek stilistliği ve fotoğrafçılığı, klasik ve modern mutfak teknikleri ve pastacılık gibi çok geniş bir yelpazede eğitim verilmesine olanak sağlayacaktır.

Bitirme projesi kapsamında zengin gastronomi kültürüne sahip Adana kentinde tasarlanacak olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi projesi kapsamında öğrencilerden dünya standartlarında bir eğitim, uygulama ve üretim alanı tasarlamaları beklenmektedir. Kültürün devamlılığının önemli bir parçası olan gastronomi son yıllarda akademik alanlarda da oldukça fazla ele alınmaya başlamıştır. Bu noktada ortaya çıkan gastronomi eğitiminin mekân ihtiyacına yönelik tasarımlar önem kazanmaya başlamıştır.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın