Finalist, Yilong Fütüristik Şehir Uluslararası Yarışması, Çin

Finalist, Yilong Fütüristik Şehir Uluslararası Yarışması, Çin

Yilong District Management Committee tarafından düzenlenen ve Çin'in Yilong şehrinde açılan yarışmada, Türk ofisi Erdem Mimarlar 1184 proje arasında finale kaldı.

Erdem Mimarlar, geleneksel Çin manzarası ile geleceğin kenti arasındaki yeni ilişkiyi keşfetmeyi amaçlayan “Fütüristik Tepelerden” oluşan bir şehir projesi geliştirdi.

Erdem Mimarlar’ın kurucu ortağı Sunay Erdem projeyi anlatıyor:

Oriental Tepeler Şehri, Xingyi Karst Dağları’nın doğal manzarasından ilham alıyor. Bu ilham, Xingyi zirvelerinin simgesel siluetine uyum sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hava, su, ısı ve enerjinin akışının neredeyse doğal yollarla yönlendirildiği otonom bir ekosistem yaratıyor. Bir dağ, biyotoplar ve eko nişler oluşturuyor, suyu kanalize ediyor ve ısıyı depoluyor, bunun yanında doğal manzara açısı sağlıyor.

Oriental Tepelerin her biri, Xingyi’deki ünlü bir dağın geometrisinden türetilmiş bir konut tipidir. Bireysel olarak her tepe, özel ve kamusal işlevleri karıştırmak için oluşturulmuştur.

Yapay Tepeler çevrenin doğal topografyasıyla birleşerek organik bir siluet oluşturuyor. Halka açık yaya ve araç yollarıyla tepeler birbirine bağlanıyor ve şehirde yaşayanları tüm zirveleri yaşanır kılıyor.

Oriental Tepeler Şehri, Xingyi Karst Dağları’ndaki panoramik manzaralı ortamlarından yararlanan 3000 konut içermektedir.

Oriental Tepeler Şehri, Yilong Bölgesi’nde kentsel gelişimin geleceğine yönelik önemli bir adım olacaktır. Rüzgar, güneş ve atık yardımı ile şehir, tükettiği enerjiyle aynı miktarda enerji üretecektir. Petrol üzerine kurulu bir toplumda bu, sürdürülebilir planlamanın yeni bir düşünce tarzını ortaya koyacak bir vitrin görevi görecek.

Etiketler

Bir cevap yazın