Finalist, Public Artwork in Mexico City

Finalist, Public Artwork in Mexico City

Mask Architects, Massiv Art ve MIRA tarafından düzenlenen Public Artwork in Mexico City yarışmasında “Sonsuzluk Boşluğu + Zamansız Kinetik” sanat yapıtı ile 340 uluslararası tasarımcı ve artist arasından 5 finalistten biri olmaya hak kazandı.

Öznur Pınar Çer ve Danilo Petta tarafından tasarlanan, mühendisliğini ARUP grubun üstlendiği ve MX3D metal printer şirketi iş birliği ile “Sonsuzluk boşluğu + Zamansız Kinetik” dünyanın ilk döndürülmüş helezonik kafes yapısı olma özelliği ile bu kafes yapısı içerisinde çevresel veriler ve insan davranışları ile etkileşimli, merkez noktalarından sabitli ve bu noktalardan 360 derece döndürülebilen kinetik paneller ile çevrelenmiş, sürdürülebilir hareketli sanat yapıtı.

Proje Açıklaması:

“Sonsuzluk Boşluğu + Zamansız Kinetik” yapıtımız ile; sanat eserlerinin sadece seyir elemanları ve sabit/hareketsiz olmalarından ziyade hareket edebilen, çevresel verilere karşı duyarlı ve optimize edilebilen, kullanıcılar ile etkileşimli sürdürülebilir ve deneyimleme özelliğine sahip, aynı zamanda çevreci ve bilgisayar destekli programlar ile farklı efektler ambiyanslar ve animasyonlar için gelişime açık, teknolojik, yenilikçi, cesur, günün her saati kullanıcılar ile etkileşimli olmaları onunla eğlenmeleri gerektiğine dikkat çektik.

Tasarımın oluşum şekli, başlangıç ve bitiş, kesintisiz-eğriler ile döngü yapının oluşumu, döngüsel model ve matematiksel tasarım olma özelliği ile Einstein’ın Genel Görelilik teorisi “uzay-zaman eğrisi ve zaman bükülmesi ” ilişkisinden esinlenilmiştir. Belirli bir noktanın ötesinde, uzayda sonsuz bir döngüyü ve zamansız varoluşu sembolize etmektedir. Sürekli döngü şeklinde olan Helezonik kafes yapı, kesintisiz akışkan formun oluşmasını sağlamaktadır. Bu kesintisiz ve ardışık, sonsuz Helezonik form aynı zamanda uzayda bir “kara deliği”temsil etmektedir. Zaman “uzaydaki ışık hızı” ve Einstein’ın yerçekimi teorisi gibi ziyaretçilerin hızına bağlı olacaktır.

Tasarlanan hareketli strüktür aynı zamanda gelecekteki duyguları ve yeni bir beklentiyi temsil eder. Pandemi COVID-19 süreci Dünyada gelecek açısında umutsuzluk yaratırken, bunun dışında insanlık birçok dünya sorunuyla (iklim, açlık, savaş) mücadele ederken, insanlar tasarım yapımıza bakarken onlar için, yeni bir yaşamın ve geleceğin hayalini kurmanın, imkansız olmadığını görecekler ve gelecek için yeni bir umut olduğunu da ziyaretçiler hissedecekler.

Ana çelik strüktürün imalatı MX3D metal 3d printer şirketi işbirliği ile üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile sağlanacaktır. Yapının toplam yüksekliği 750 cm, toplam derinliği de 450 cm, orta genişliği 650 cm dir. Ana çelik helezonik kafes döngü yapısında bulunan modüller,paslanmaz çelik ve güneş panelleri olmak iki farklı malzeme ile kaplanacaktır. modülün iç yüzeyi “siyah koyu cam güneş panelleri” ile kaplanırken, dış yüzeyi paslanmaz çelik kaplama malzemesi ile kaplanacaktır. Paslanmaz çelik ve güneş paneli malzemeleriyle kaplı, pivot noktalarından 360 derece dönebilen 1300 panel, güneşin yönü ve hareketlerine duyarlı olarak yön değiştireceklerdir. Her panel güneşin hareketine göre tepki verecek ve dönecektir. Aynı zamanda, sahanın genel ihtiyaçlarını sağlamak için 1300 panel güneşten topladığı fazla elektriği plaza sakinlerinin ihtiyacını karşılamak için belli noktalarda toplanacaktır. Helezonik kafes döngü yapısının kenarlarında bulunan led şerit aydınlatma elemanları sayesinde akıcı, sürekli, noktasal, ardışık veya kesintisiz kara delik efektleri ve animasyonları sunmak mümkün olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın