Finalist, Inspireli Awards

Finalist, Inspireli Awards

Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü tasarım atölyelerinden Atölye Düşledüşün öğrencileri Müberra Önalan ve Oğuzcan Polat, Inspireli Awards Mimarlık kategorisinde finalist proje seçilmiştir.

Gazi Üniversitesi tasarım atölyesi Atölye DüşleDüşün’ün ”seç+yarış” teması kapsamında öğretim görevlileri Pınar Dinç Kalaycı (koordinatör), Can Güngör ve Bolkar Açıkkol, araştırma görevlileri Gizem Özkan Üstün, Yusuf Bera Bilici, Mehmet Fetullah Özyıldırım ile çalışılmıştır.

PROJE RAPORU:

Projede yeni bir toplum adalet merkezi tasarımı üzerinde çalışıldı. Var olan adalet sistemi üzerine tartışmalar yapılarak, “Yeni bir adalet sistemi nasıl olmalı?” sorusuna cevaplar arandı. Günümüz adalet merkezlerinin katı hiyerarşisi yerine, toplumla iç içe, daha şeffaf ve onarıcı bir adalet anlayışının oluşturulması hedeflenmiştir. Bu sayede toplum ve adalet kavramları arasında doğrudan bir köprü kurulmakta ve adalete olan güven artmaktadır.

Yapı, formunu köşelerde farklı kat yüksekliğinde bulunan program dağılımından alıyor. Bu program içerisinde mahkeme, rehabilite, eğitim ve kütüphane kısmı yer alıyor. Program çeşitliliği sayesinde ihtiyacı olmayan insanlar da davet edilerek bir etkileşim alanı oluşturulmuştur. Yeşile bakan mahkeme salonları ile mahkeme salonu nasıl olmalı sorusuna yeni bir yorum katılmıştır.

Tasarımda yeşili üst düzeyde kullanarak insanların rehabilite olabileceği ve rahatlayabileceği bir tropik bahçe tasarlanmıştır. Tropik bahçenin şeffaflık ile birleşmesiyle yapı, davetkar bir hal alıyor. Bununla insan ile adalet arasındaki katı duvarın yıkılması amaçlanıyor.

Merkezde bulunan tropik bahçenin üzerinde, doğal ışığın alınmasını sağlayan şeffaf bir kısım bulunuyor. Kabuğundan ayrışan bu kısım, daha yüksek ağaçların büyümesine olanak sağlamak için kabuktan daha yüksek tasarlanmıştır. Bu yükseklik, içeride ve dışarıda hava akışına izin vermesinin yanı sıra içeride daha ferah bir alan bırakmıştır.

Tropik bahçenin etkisi bazı programlara dahil edilerek güçlendirilmiştir. Ana kitlelerden alınan bazı programlar bahçeye irili ufaklı olarak yerleştirilmiştir. Birbirinden ve dolaşımdan daha izole olan bu bahçede hukuk klinikleri, atölyeler, kütüphane-çalışma alanları ve meditasyon alanları yer alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın