Eyüp’te Mercado Tasarım Projesi

Eyüp’te Mercado Tasarım Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Sevde Tanır tarafından Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan 2020-2021 Yaz Dönemi Mercado Projesi.

İstanbul Eyüp sultan bölgesinde tasarlanan mercado projesi çevresel analizler doğrultusunda yerleşim kararları alınarak tasarlanmıştır. Arazi çevresinde analizler yaptığımızda Arasta Meydanı aksı üzerinde bir yaya akışı olduğunu gözlemlenmiştir. Projedeki fonksiyonlar; kapalı satış alanları (mercado), food court alanı, serbest satış alanları ve restoranlar olarak belirlenmiştir.

Analizler doğrultusunda araç yol aksı ve yaya akışları göz önüne alınarak yerleşim kararları belirlenmiştir. Eyüp’te çok fazla tarihi yapı olduğu ve silüet yüksekliği çok fazla olmadığından dolayı yüksek bir yapı yapmak yerine binanın -1.katında bir meydan, iç avlu oluşturulup restoran ve food court alanı tasarlanmıştır.

Açık satış alanı ve food court bulunan iç avunun üzeri lamine ahşaplardan oluşan kolon kiriş sisteminin tekrarlarıyla oluşan geniş açıklıklı bir örtü sisteminden oluşmaktadır. Çatı sistemi yaz mevsimi için hava ve gün ışığı kullanımına elverişli olarak tasarlanmıştır. Kış mevsimi için membran malzemeyle örtülecek şekilde kullanılması tasarlanmıştır. Geniş açıklıklarda ahşap malzeme kullanılırken, kapalı satış alanları, restoran ve 150 araçlık kapalı otopark ve çekirdekler betonarme sistemle tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın