Eyrie Evleri

Yeni Zelanda'nın Kaiwaka yöresinin dramatik peyzajında yer alan, iki adet "kapısız" suprematist kulübe, olağan tatil evi kurgusunu dingin bir biçimde eleştiriyor.

Mimarları, projeyi anlatıyor:

Eyrie, Kaiwaka Yeni Zelanda’da bulunan, her biri dört kontrplaktan daha büyük olmayan iki evden oluşuyor. Otonom, medeniyetten uzak, dış yüzeyleri yanık siyah renk bu yapılar ahşaptan üretildi. Bu proje de, kısmen tartışma kısmen kaçış…

Nehir ağzındaki arazi için, 1.500 metrekarelik konaklara izin varken, 29 metrekarelik kulübelere izin yoktu. Tatil evleri bu ülkenin çöküşünü getirdiler. Geceleri Malevich Suprematizmi üzerine hararetle tartışırken, gündüzleri uyanıp görsel yoğunluk ve garaj yollarının yarattığı tahribata dair dilekçeler hazırlıyorduk; Yeni Zelanda sahillerine dair daha farklı bir gelecek talep ediyorduk.  

Evler, prizmatik soyutlamanın tarihi ile bir çayırlıkta inip kalkan küçük kayıklar imgesini bir araya getiriyor. Kapı yok; içeri girmek isteyen kayaların üstüne tırmanıp, eve pencereden girebilir. Bu küçük yapıların oluşumundaki mevcut dilin yapısını bozarak, onların bir evden farklı veya daha fazlası olmasını umut ettik.  

Home Of The Year 2014 from Jeremy Toth on Vimeo.

Etiketler

Bir cevap yazın