EXPO Milano 2015 Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu

Foster + Partners tarafından tasarlanan Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu, EXPO Milano 2015'te sergileniyor.

Geleneksel çöl kentinin planlama prensiplerini Milano’ya getiren pavyonun kendinden gölgeli sokakları hem kentsel formuyla doğal enerji verimliliğini işaret ediyor hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nin eski topluluklarının deneyimlerini çağrıştırıyor.

Pavyon, EXPO alanının merkezinde geniş bir arazide yer alıyor ve ana dolaşım aksından erişilebiliyor. Ziyaretçiler öncelikle 12 metre yüksekliğinde kanyonu andıran 2 duvarla karşılanıyor. Antik planlama ilkelerinden ilham alan Foster + Partners, pavyonda dar yaya yolları ve avlular tasarlamış. 

Duvarlar 140 metre boyunca paralel bir şekilde devam ediyor ve ziyaretçi alanını kum tepelerinin dokusunu ifade eden dinamik formal bir dille buluşturuyor. Yerin kendine özgü anlamını yakalayabilmek için duvarlardaki kum izleri çölde yapılan taramalar sonucunda oluşturulmuş. 

Bir rampa ziyaretçileri oditoryumun girişine doğru yönlendiriyor ve arttırılmış gerçeklik yöntemiyle Emirlikler’in hikayesi anlatılıyor. İzlenilen gösterinin ardından yolu takip eden ziyaretçiler dijital etkinliklerin yapıldığı bir alana geliyor ve 2020 EXPO’suna ev sahipliği yapacak Dubai’nin özel bir sergisiyle karşılaşıyorlar. Ve serginin sonunda yeşil bir vahaya ulaşılıyor. 

Tasarımda enerji verimliliği için pasif ve aktif teknik çözümlerin kombinasyonu LEED ilkeleri doğrultusunda kullanılmış. Pavyon, EXPO bittikten sonra sökülecek ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeniden inşa edilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın