EXPO Milano 2015 Amerika Pavyonu

Tüm bir ülkeyi tek bir yapıda tanımlamak, hele Amerika Birleşik Devletleri kadar karmaşık ve çelişkili bir ülkeyi tanımlamak ürkütücü bir görev...

Amerika pavyonu, ülkenin gıdanın geleceğindeki benzersiz rolünü sergiliyor ve 2050’ye gelindiğinde 9 milyondan fazla insanı beslemenin zorluklarını tartışmaya açıyor. “American Food 2.0: United to Feed the Planet” (America Yiyecek 2.0: Gezegeni Beslemek için Birleştik), Amerika’nın gıda hikayesini, yenilikçilik, çeşitlilk ve girişimcilik temaları ile, gıda güvenliği ve regülasyonu, uluslar arası ilişkiler, bilim ve teknoloji, beslenme ve sağlık ve mutfak kültürü konuları üzerinden tartışıyor.

Tarihi ve özellikle Amerikan pavyonları tarihi açısından bakıldığında farklı olarak, American Food 2.0, açık ve şeffaf bir kamusal oturuma bir davet niteliği taşıyor. Bu nedenle pavyon açıklık, şeffaflık ve erişilebilirlik ile vasıflandırıldı. Sürdürülebilir tasarım öğeleri ve Amerikan kültürüne dair onlarca atıftan oluşuyor. Son EXPO’da bulunan sabit bir serginin içinde zoraki bir yürüyüş deneyiminin aksine, bu yıl pavyon birden fazla deneyim sunuyor: kendi kendine kılavuzluk eden esnek bir mekan ve aynı zamanda geleneksel çizgisel bir sergi.

Çiftlik endüstrisi yapılarından esinlenerek tasarlanan yapı, son derece Amerikan, bir zıtlıklar karışım ile, hem son derece basit mimari öğeleri hem de çok gelişmiş teknolojik öğeleri bir araya getiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın