Esenboğa Havaalanı Bekleme Alanı Tasarımı

Esenboğa Havaalanı Bekleme Alanı Tasarımı

Başkent Üniversitesi GSTMF İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 3. sınıf öğrencisi Yasin Karagöz'ün 2017-2018 Güz döneminde Dr.Öğr. Üyesi Umut Şumnu ile Tasarım Stüdyosu III dersi kapsamında tasarladığı Esenboğa Havalimanı'nda iki kapı arasındaki bekleme alanı.

İnsanların sadece bir yerden bir yere gitmek için geçiş mekanları olarak kullandıkları, başka bir anlam yüklemedikleri ve tek amacın mekandan ayrılarak uçağa binmek olduğu havaalanlarındaki bekleme alanları bu projede zamanın verimli kullanıldığı işlevsel ve kullanıcıların hem sosyal hem de bireysel gereksinimlerinin karşılandığı bir mekana dönüştürülmesi amaçlanmıştır.

Projenin çıkış noktasını oluşturan tasarım geometrisinde ise uçakların havada oluşturdukları hayali rota çizgilerinden yola çıkılmış ve mekan iki parça halinde kademeli olarak zıt yönde kaydırılarak zeminden koparılmış ve her bir birimine farklı fonksiyonlar yüklenerek işlevsel hale getirilmiştir.

Bu tasarımda amaç insanlara bekledikleri zamanı en doğru şekilde kullanabilmeleri adına alanlar oluşturmaktır. Böylelikle havaalanı bekleme alanlarının tek amacı mekandan ayrılmak değil, bekleme alanlarında geçirilen zamanı keyifli hale getirmektir.

Projenin anlatımlarını oluşturan animasyon, proje kataloğu ve tasarım geometrisinin anlatıldığı video yazının devamında mevcuttur.

PROJE ANİMASYONU

KAVRAM ANALİZİ


PROJE KATALOGU

esenboga_katalog

Etiketler

Bir cevap yazın