Eşdeğer Mansiyon, “Hikayeye Açılan Kapılar” Kapı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

“Kapı” kelimesinin tanımını değiştiren ve “Kapı”yı yeniden tanımlayan hatta onun bir kapı olduğunu unuttuğumuz tasarımımızın adı “reDoor”.

Merkeze yerleştirilmiş 3*60 derecelik kamera sayesinde reDoor önünde bulunan 180 derecelik bir alanı tarayabiliyor. Yeni teknoloji sayesinde cihaz, hafızasındaki görselleri 2d görsellerle değil 3b bir modelle karşılaştırıyor. Böylelikle gece ya da gündüz, ışık şiddeti farketmeksizin, kameraya 90 derecelik açıya bakarsanız dahi sizi tanıyacak ve kilit sistemini uyaracaktır. 5 saniye gibi kısa bir sürede kapı açılacaktır.

Elleriniz mi dolu? Tatilden bavullarla, alışverişten çantalarla ya da ofisten dosyalarla mı geldiniz, siz zahmet etmeyin reDoor size kapıyı açar.

Günümüzün sürekli değişen ve gelişen teknolojilerine ayak uydurmaya çalışan kapılar, günden güne anahtar, parmak izi okuma gibi birçok farklı metotlarla çalışmıştır. Fakat pratiklikte tüm bu metotların aynı özellikle olduğunu düşünürsek henüz bir inovasyon yapılmamıştır.

reDoor, akıllı bir kapı. Anahtar sistemi tamamen kalktı.

reDoor, ön cephesi üzerinde merkeze 3 farklı açıyla yerleştirilmiş mikro kameralar sayesinde, 180 derece görüş alanıyla, yüzünüzdeki 80 farklı kıvrımı ve kimliğinizi hafızasına kaydediyor. Üzerinde anahtar sistemi bulunmayan reDoor’u açmak için yalnızca önünde durmanız yeterli. Yüzünüzü gördüğü anda hafızasındaki yüzlerle eşleştirerek size geçiş izni veriyor ve tüm kilitler açılıyor.

Seçici geçirgen özellikte olan reDoor, hafızasına kaydettiğiniz fakat koşullu-izin verdiğiniz şahısları da tanıyarak, cep telefonunuzdaki reDoor uygulamasına bildirim gönderiyor ve nerede olursanız olun sizden geçiz izni bekliyor. İster toplantıda, ister yatağınızda, ister başka bir şehirde olun, kapınıza gelen anneniz babanız, okuldan dönen çocuğunuz ya da evinize sürekli gelen bir temizlikçiniz varsa herkese bir anahtar dağıtmak yerine yalnızca uygulamadaki bildirime cevap vermeniz yeterli.

Seçici geçirgen özellikte olan reDoor, yine bu özelliğini kullanarak bize aynı zamanda güvenli bir hayat sunuyor. Dışarıdan gelen tüm riskleri algılayarak önlem alıyor. Üzerine yerleştirilen kamera sayesinde davetsiz misafirlerimizi görüyor ve kayıta başlıyor, üzerine yerleştirilmiş titreşim sensörleri tarafından kilit sistemi üzerine yapılan temas ve zorlama sonrasında cep telefonunuzdaki reDoor uygulamanıza acil durum bildirisi gönderiyor, aynı zamanda opsiyonlu olarak, varsa alarm sisteminize ulaşıyor ya da anlaşmalı olduğunuz güvenlik şirketine haber veriyor.

reDoor, hanenize gelen misafirlerinizi kapı üstüne yerleştirilmiş buton sayesinde hem kapının arka yüzündeki ekranda hem de cebinizdeki reDoor app uygulamasında görmenizi sağlıyor. Böylelikle siz televizyon keyfinize devam ederken, cep telefonunuzdan kapıya gelen misafirinize geçiş izni verme imkanı sağlıyor.

Tasarımcıdan.

Etiketler

Bir cevap yazın