Erich Sattler Şarap Üretim Merkezi

Erich Sattler Şarap Üretim Merkezi

Avusturya'lı mimarlık ofisi Architects Collective'in tasarladığı proje konut dokusunun içinde, çeşitli toplu organizasyonların da düzenlenebileceği bir üretim ve tadım merkezi.

Erich Sattler Şarap İmalathanesi, Avusturya’nın Macaristan sınırına yakın Burgenland bölgesinde yer alıyor. Kasabanın merkezinki bina, konut dokusunun ortasındaki erişime açık bir avluda yer alıyor. Şarap imalathanesinin zemin katında, depo ve üretim merkezi olarak kullanılan alana “winehall” deniliyor. Üst katlardaki “wineloft” ise şarap tadım alanından, ofislerden ve misafir odalarından oluşuyor. “Wineloft”un doğu-batı yönünde geniş cam yüzeyli terasları iç ve dış arasındaki akışı güçlendiriyor. Binanın çatı terasından kasaba manzarası, üzüm bağları ve Alp Dağları görülebiliyor.

Binanın zemin katı dikdörtgen, birinci katı paralelkenar formunda tasarlandı. Bu iki geometri üç boyutlu köşegenlerle birleşirken binanın formu birbirinden farklı mekânlar ve bakış açıları üreten akıcı bir hal aldı. Paralelkenar, dikdörtgen bazaya otururken oluşan kesişimin dışında kalan teras alanları şarap tadımı ve diğer olası aktiviteler için kullanıldı.

Binanın iç mekânı geniş tek bir hacim olarak kullanılabildiği gibi büyük kayar kapılar kapatılarak daha özelleşmiş alanlara da ayrılabiliyor. Binanın ortasındaki pentagon şeklindeki ahşaptan üretilmiş bölüm, mutfağı ve banyoyu içine alıyor. Beton ve yığma duvardan inşa edilen binanın çatı ve bazı duvar sistemleri ahşaptan tasarlandı. Teras zemin döşemesi ahşap olan binada cephe rengi olarak koyu gri tercih edildi, binanın içi ise beyaza boyandı. Cam cephelerin yönü, üst katlarda içeri çekilen cephe, doğal havalandırma olanağı ve iyi yalıtımla binanın bütün bir yıl boyunca uygun iklime sahip olması amaçlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın