EMU Crows Amerikan Futbol Takımı Stadyumu

EMU Crows Amerikan Futbol Takımı Stadyumu

Yavuz S. Şeker tarafından Doğu Akdeniz Üniversitesi, 2011 Bahar yarıyılı Prof.Dr. Mesut B. Özdeniz yürütücülüğündeki Mimari Tasarım Stüdyosu V kapsamında, Palm Beach, Gazimagosa, KKTC'de tasarlanan proje.

Çekişme, bağlılık ve hırs bu oyunu ve takımı anlatan temel yapı taşları olduğu düşünülmüş ve yapı üzerinde kullanılan taşıyıcı sistemler ve malzemelerle oyun – takım tema edilmiş. 3 Amerikan futbol topu transform edilerek “bağlanmış” ve toplar üzerindeki ipler taşıyıcı sistemin bir parçası olmuş.

Bir çok çeşit kullanıcısı olan yapının birçok da girişi var. Sirkülasyon için en basit şekilde “Bir zemin kat gibi direkt giriş” mantığı ile köprüler kullanılmış. Bu sayede 42.000 kişilik stadyumun ana dağılma yeri stadyumun içi değil dışı oluyor. İç kısımdaki dağılma ise kan damarları mantığı ile kılcallaşma yaparak çözülmüş. Acil durum anında ise 8 parçadan oluşan stadyumun 6 metre genişliğindeki iç koridoru; kilitli kapılar açılarak tek bir parça halka olması sağlanıyor ve taşıt geçişine uygun hale geliyor. Stadyumun arka acil çıkışı ise doğrudan 2 kilometre ötedeki devlet hastanesi yoluna bağlanıyor.

Çatı; koşu pisti iz düşümü seviyesinden içe doğru kırılarak ses akustiğinin canlılığı sağlanıyor. Çatı üzerindeki elips açıklık tribünlerin ve iç koridorların doğal havalandırılmasını sağlamakla birlikte yeşil sahanında doğal güneş ışığı ihtiyacını karşılıyor. Çatının taşıyıcı parçası olan “compression ring” üzerinde robot kamera sistemi, iç kısımlarında ise ışık sistemi çözülmüş.

Etiketler

4 yorum

Bir cevap yazın