Eğri, Küçük ve Tek Odalı Bir Ev

Eğri, Küçük ve Tek Odalı Bir Ev

Studio Velocity'nin tasarladığı ev, Japonya'nın Nagoya kentinde yer alıyor.

Arsa 9 m genişlik ve 20 m derinlik ile ince uzun bir şekle sahip.

Girişin tam tersine, sokağı bakan cephede arsanın en uzak kısmına ana mekan yerleştirildi. Bina, yumuşak bir şekilde arsada uzunlanmasına konumlanarak dış mekanlar oluşturuldu. Bu kalan alanlar bahçe, kurutma alanı ve park yeri oldu ve hepsi bir bütün olarak güzellik salonunu tamamladı.

Mağaza, stüdyo daire tarzında tasarlandı ve tamamıyla dışarıdan iç mekan görülebiliyor. Ancak bazı mekanlar binanın eğrisi nedeniyle girişten algılanamıyor. Bina giriş kapısı genişliğinde başlayan hacim ve girişteki bölümün boyutuyla şekilleniyor. Ancak, girişteki bölüm hem boyuna hem de enine arkaya doğru genişliyor.

Eğrisel hacim kenardaki devam eden iç mekanın genel dengesini korumak için özel bir çalışma ile oluşturuldu. Eğrilik derecesini dengelemek için iki etken analiz edildi, ilki tüm alanı bir seferde görme yeteneği ve ikincisi ise içeri girince kademeli değişikliklerin sırası. Aynı zamanda, açıklıkların yoğunluğunun değiştiği bir oda yaratılarak 3 tane ayırt edici bölge oluşturuldu. Bu bölgeleden ilki, giriş alanı. Duvardaki büyük açıklık sayesinde giriş kapısıyla hemen hemen aynı boyutta olan alanın küçüklüğü farkedilmeden ferah ve samimi bir his yaratıldı. İkinci bölge ise ortaki alan. Bahçe manzarasına sahip 5 küçük yan pencereden mekana ışık ritmik akışları sağlandı. Arkadaki alan ise üçüncü ve son bölgeyi oluşturdu. Bu alan binanın tepe penceresi sayesinde doğal ışık alan en aydınlık kısmı haline geldi.

Etiketler

Bir yanıt yazın