Edirne’de 5 Yıldızlı Otel Tasarımı

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Rıza Kılıç’ın, Doç.Dr. Sennur Akansel yürütücülüğünde, Mimari Proje 5 dersi kapsamında hazırladığı "5 Yıldızlı Otel Tasarımı" konulu öğrenci projesi.

ARSANIN KONUMU VE ÖZELLİKLERİ;

Şehir merkezinin çıkışında, Mahirkent Villaları yakınında ve Edirne-Kapıkule yolu üzerinde kalmaktadır.

Toplam 50.000 m2 ve dikdörtgen yapıda olan arazide 1 metrelik kot farkı mevcuttur. Ayrıca arazi alanı etrafında pek yapılaşma görülmemektedir.

Tasarıma başlarken kent, yaya ve yol aksı dikkate alınmıştır.

TASARIM YAKLAŞIMI;

Şehir merkezi dikkate alınarak projenin şehir merkeziyle görsel bağının kurulması hedeflenmiştir.

Giriş cephesi; gelen insanları kucaklayan, içeri davet eden bir tasarım anlayışıyla kurgulanmış ve aynı zamanda giriş saçağının bu anlayışı destekleyici öge olarak kullanılması hedeflenmiştir.

5 yıldızlı otelin çok katlı olması nedeniyle oluşacak masif formu kırarak kütlesel anlamda her iki koldan kademeli bir şekilde yükselmesi öngörülmüş ve böylelikle hem cephe kurgusu anlamında hem arazi silueti anlamında estetik bir görünüm kazanılması hedeflenmiştir. Bu kademeli tasarım anlayışı, şehir merkeziyle görsel bağın kurulmasını da kolaylaştırmıştır.

Konferans salonunun üst örtü tasarımı, kaplumbağa kabuğu formu şeklinde düşünülmüş ve böylelikle giriş cephesinin eğrisel yaklaşımını destekleyici bir öge niteliği taşıması sağlanmıştır.

Cephe kurgusunun ana fikrini sağlayabilmek için otel odalarında bulunan balkon korkulukları kullanılmıştır. Balkon korkuluklarının, yer yer cam ve yer yer ahşap ile asimetrik denge oluşturarak cepheye görsel anlamda katkıda bulunması hedeflenmiştir.

Açık alanlar -açık havuz, amfi tiyatro, futbol sahası, tenis kortu- otelin formunu destekleyen yürüyüş yollarıyla birlikte peyzaja yerleştirilmiştir. Futbol sahası ve tenis kortu, güneş yönlenmesi dikkate alınarak oyuncuların güneş ışığından minimum seviyede etkilenmesi hedeflenmiştir.

  • 2 Bodrum Kat Planı: Ana Mutfak + Çamaşırhane
  • 1 Bodrum Kat Planı: Otopark + Teknik Birimler
  • 0 Zemin Kat Planı: İdare + Ana Giriş + Alakart Restoran + Restoran + Dükkanlar + Konferans Salonu + Toplantı Salonu + Seminer Salonu + Fitness Salonu + Hamam + Açık Havuz
  • 1 Kat Planı: 32 Adet Yatak Odası (26 Adet Standart Oda + 7 Suit Oda + 1 Kral Dairesi)
  • 2 Kat Planı: 28 Adet Yatak Odası (24 Adet Standart Oda + 3 Suit Oda + 1 Kral Dairesi)
  • 3 Kat Planı: 27 Adet Yatak Odası (23 Adet Standart Oda + 3 Suit Oda + 1 Kral Dairesi)
  • 4. ve 5. Kat Planı: 13 Adet Yatak Odası (9 Adet Standart Oda + 3 Suit Oda + 1 Kral Dairesi)

 

Etiketler

Bir cevap yazın