Dyje Kıyısında Tek Aile Evi

Dyje Kıyısında Tek Aile Evi

Kuba & Pilař architekti tarafından tasarlanan ev, Çekya’nın Znojmo kentinden geçen Dyje Nehri’nin yakasında, manzaraya karşı sıralanmış evlerin arasındaki bir parsele inşa edilmiş.

Nehrin hemen karşısında, Znojmo kalesi, St. Catherine and the Church of St. Nicholas rotundasını seyreden yapı dik bir şevin üzerinde teraslanmış bir arsaya oturuyor. Arsanın şekli, kesiti ve yönü, evin tasarımını yönlendiren temel bileşenler olmuş. Böylelikle nehir tarafında, 1-2 katlı komşu evlerin oluşturduğu sokak hizasını koruyan, dikdörtgen planlı bir bina tasarlanmış.

Arsanın kuzey, nehre bakan yönünde 3 ve güney tarafında 1 kattan oluşan ev, önde yan arsaların çatı hizasını izleyen eğimli bir çatı ve arkada ise düz çatı ile tasarlanmış. Yeşil çatı olarak düzenlenen çatının eğimli yüzeyine oturma odası ve çocuk odasının pencereleri açılıyor.

Yapının doğu duvarı uzatılarak ve geriye çekilerek, ikinci katta yer alan koridor ve yatak odasının doğal ışık alması sağlanmış. En üst katta yer alan oturma odası güneyde yer alan teras ve arka bahçeye açılıyor. Güneyden ışık alan ve kuzeyden manzaraya açılan oturma odası, tekil bir hacim olarak, ayırıcı duvarlar olmadan tasarlanmış.

Nehir tarafında, sokak kotundan girilen evin aynı zamanda yanında yükselen harici bir merdiven dileyenleri eve girmeden direkt arka teras ve bahçeye çıkarıyor. Giriş katında tek araçlık bir otopark ve jeotermal ısı pompası ve havalandırma sistemi için teknik hacim mevcut. Bunların yanı sıra giriş katına, bütün bir pencere ile nehir manzarasına bakan bir adet çalışma odası da yerleştirilmiş. Birinci katta, ebeveyn yatak odası ve banyosu, misafir odası, iki çocuk odası, büyük bir banyo ve ev işleri yapmak üzere bir hacim bulunuyor. İkinci ve son katta içinde mutfak işlevini de barındıran, gizli bir tuvalet ve kilere de sahip, oturma odası mevcut. Mutfak, teras tarafında yemek masası ve nehir tarafında oturma grupları ve şömineden oluşan mekanı ikiye bölüyor.

Taşıyıcı iskelet betonarme ve çelikten üretilmiş. Cephede siyah alüminyum levhalar mevcut. Tüm pencere doğramalarında da alüminyum kullanılmış. İçerideki merdivenin tırabzanı mat camdan üretilmiş.

Family House in the River Valley in Znojmo (Kuba & Pilař architekti)

Etiketler

Bir cevap yazın