Expo 2020 Dubai Finlandiya Pavyonu

Expo 2020 Dubai Finlandiya Pavyonu

JKMM Architects tarafından tasarlanan ve 1 Ekim 2021'de Dubai Expo'da açılan sergi yapısı, Finlandiya'nın doğası, tasarımı ve inovasyonundan ilham alıyor.

Tasarımcıların Snow Cape (Kar Pelerini) ismini verdiği yapı çarpıcı bir ziyaretçi deneyimi amaçlarken aynı zamanda Finlandiya’nın sürdürülebilirlik konusuna bağlılığı ve Fin kültürü ile doğa arasındaki derin ilişkileri de yansıtmayı amaçlıyor.

Hem mekansal hem de malzeme anlamında insan duyularını harekete geçirmek üzere düzenlenen yapı, yumuşak ve hafif cephe ile sert granit zemini bir araya getiriyor. Yapının etrafındaki karanlık havuzlar, hoş sesler ile mekanı doldururken aynı zamanda etrafındaki havayı soğutuyor. Tüm bunlar, Finlandiya’nın berrak suları ve taze havasının yarattığı deneyimi Dubai’de, çöl ikliminde kurulan bu pavyona taşımak üzere kurgulanmış.

Tasarım ve inşaat sürecine en hakim temalardan biri olan sürdürülebilirlik olmuş. Yapı, Finlandiya’dan ithal edilen sınırlı sayıda malzeme dışında neredeyse tamamen yerel malzemeler ile üretilerek gereksiz lojistik ve taşımacılık faaliyetlerinin yaratacağı çevresel yükten arındırılmış. Yapının basit iç mekanları gereksiz kaplama malzemesi kullanılmasını asgari hale getirerek, yapı bütününde kullanılan malzemeyi de azaltmış. Fuar sonrası ömrü de JKMM Architects tarafından planlanan yapı, beş yıl kadar fuar alanında kaldıktan sonra, inşası için kullanılan malzemelerin %80-85 kadarı geri dönüştürerek sökülecek.

İçeride, neredeyse tüm mekanı kuşatan, 53 metre uzunluğunda bir ekranda gösterilen, Finlandiya’da büyüyen bir kız çocuğunun hikayesi ile birlikte, bir kısmı yapının üretiminde aktif olarak yer alan 100’den fazla Finli şirketin temsil edildiği bir sergi mevut.

Dubai EXPO 2020 Finlandiya Pavyonu: “Kar Pelerini”

Expo 2020 Dubai Pavyonları

Expo 2020 Dubai Pavyonları 02

 

Etiketler

Bir cevap yazın