Dreischeibenhaus

HPP Architects'in MIPIM 2015 En İyi Yenilenen Bina Kategorisi'nde ödül kazanan projesi Dreischeibenhaus Düsseldorf'ta bulunuyor.

Helmut Hentrich and Hubert Petschnigg tarafından 1960 yılında tasarlanan özgün yapı Almanya’nın savaş sonrası döneminin öne çıkan ikonik yapılarındandı. ThyssenKrupp’un ana merkez olarak kullandığı bina 2010 yılına kadar kullanıldı fakat şirket taşındıktan sonra boş kaldı. 2011’de MOMENI Group ve Black Horse Investments tarafından satın alınan bina yenilenmesi için ilk tasarımcılarına teslim edildi. 

Yenilenen binada, enerji tasarrufu sağlayan giydirme cepheye ek olarak her katta yer alan ofisler için bir de iç cephe tasarlandı. Dış taşıyıcı cephe spandrel camlarıyla birlikte özgün halinde bırakılmış ve yapılan tek değişiklik diğer cam kısımların değiştirilmesi oldu. İç cephenin pencereleri manuel olarak kontrol edilebiliyor ve ofislerde serbest havalandırma sağlanıyor. İki cephe arasında kullanılan güneş kırıcılar hem ısı koruması sağlıyor hem de bu konumu ile uzak bir mesafeden bakıldığında binanın cephesinde bir değişiklik yapılmamış gibi duruyor.


1969 Hava Fotoğrafı

1960 yılında bina yapılırken cephesinde kullanılan paslanmaz çelik dayanıklı olması nedeniyle sadece temizlendi ve korundu.

Cephedeki çalışmaların yanı sıra, binanın yönetim ve yangın güvenlik sistem ve servislerinde de yeniliğe gidildi ve ek 1200 m2 kullanılabilir mekan elde edildi. Özgün tasarımda yangın duvarlarının yerleşimi ve ek acil çıkış sayesinde fuaye olduğu noktada bırakıldı.

Ofis katları esnek bir konsept etrafında modernleştirildi ve her kattaki kiracılar ile fikir birliğine varılarak döşemede koyu yeşil bir mermer ve servis çekirdeklerinde paslanmaz çelik kullanılmasına karar verildi. 

Üst katlarda yapılan yenilemeler zemin altı kotlarda da ele alındı ve bodrum otoparkı direkt belediyenin tünel sistemine bağlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın