Domaine de Bayssan Oditoryum ve Açık Hava Amfi Tiyatrosu

Domaine de Bayssan Oditoryum ve Açık Hava Amfi Tiyatrosu

K Architectures Sigwalt Herman tarafından tasarlanan 1.440 izleyici kapasiteli Domaine de Bayssan Oditoryum ve Açık Hava Amfi Tiyatrosu, Fransa'nın Béziers kentinde inşa edildi.

Kökenleri Gallo-Roma dönemine dayanan, Béziers kentinin kimliğine, ekonomik gelişimine ve tarihte ortaya çıkmasına güçlü bir katkı sağlayan Domaine de Bayssan için tasarlanan yeni etkinlik alanı 2021 yılında inşa edildi.

Tasarımcılardan yoğun ve çeşitli bir program talep eden Sortie Ouest Tiyatrosu, toplumun her kesimine hitap edecek bir mekan istemiş. Referanslarını büyük ölçüde sirk mimarisinden alan proje, sirk ruhunu hem içerik hem de biçim olarak korumak istiyor. Tıpkı bir sirk alanı gibi, Domaine de Bayssan da daimi hareket halinde ve kültürel program ve etkinliklere göre yeniden yapılandırılıyor. Karavanlar, sahneler, ziyafetler ve diğer tüm etkinlik tesisleri hem kamusal alanda hem de destek birimlerinde yerini buluyor. Bu büyük kullanım özgürlüğüne yanıt vermek için teknik alanlar dışında, kalıcı binalardan yoksun, geniş yürüyüş yollarına sahip bir peyzaj tasarlanmış.

Théâtre Sortie Ouest’in üç çadırını anımsatan proje, üç ayrı mimari hacme bölünmüş. Küçük çadır, sahne öncesi, arası ve sonrasında toplanılan, resepsiyon ve yeme içme tesislerine ev sahipliği yapıyor. Oditoryumun arkasında yer alan büyük çadır, provalar ve performanslar için ayrılmış. Geniş açık hava arenası/amfi tiyatro konfigürasyonu tamamlıyor.

İlk sabit yerleşik sirklerin arketip biçiminden ödünç alan oditoryum ve lobi restoran mimarisi, modüler bir yapı sisteminden geliştirilmiş. Örtü, sirk çadırlarını süsleyen motiflerin mimari olarak yeniden yorumlanması ile üretilmiş ve kanvas dikişi vurgulayan merkezi direğin etrafındaki parlak taç desenini benimsiyor.

Domaine De Bayssan Auditorium and Open-Air Amphitheater (K Architectures Sigwalt Herman)

Etiketler

Bir cevap yazın