DOMA House

KiKİ ARCHi tarafından tasarlanan, Pekin’de bulunan geçmiş ve moderni buluşturan DOMA House.

Proje, Japon evinin ana yaşam alanına bağlı daha alçak, dış mekan formu olarak tanımlanan geleneksel “DOMA” mekanının yeni bir yorumunu sunuyor. Tasarımcılar KiKi ARCHi ve TAKiBI, bu mekanı iç ve dış mekanlar arasında bağlantı kuracak benzersiz bir giriş verandası olarak yeni bir yorumu. Tasarım aynı zamanda ev ile çevresi arasındaki ilişkiyi, doğayı, şehri ve nüfusun gündelik hayatlarını da kapsamayı hedefliyor. Proje geleneksel ve modern öğeleri birleştirmek ve geleneksel mimarinin çağdaş yaşam için nasıl adapte edilebileceğini göstermek için tasarlanmış.

Hayat her zaman basit ve karmaşık faktörler etrafında değişiyor, bu evin sahibi için bile. Covid-19 salgını döneminde derin düşüncelerle, ailesiyle birlikte metropolden uzaklaşmaya karar veren ev sahibi yeniden “çocuk” gibi yaşamaya başlamış. Sonra, Tokyo’dan sadece bir saat uzaklıkta olan muhteşem sahil şeridi ve tarihi ile Kamakura’da, keyif ve özgürlük arzusu hedefine ulaştı. Ve bu yeni hayat artık DOMA House tarafından sağlanıyor.

Ev, denize yakın sessiz bir sokakta, iki farklı yükseklikteki sokak arasında yer alıyor. Alanı incelerken, güneyden esen deniz rüzgarı mimarları, sokaklar, mahalle ve doğa ile etkileşim içinde olabilecek bir etkileşimli ev yaratmaya ilham vermiş.

Bir aileye tatmin edici yaşam sağlamak için, birinci kat; bahçe, yarı açık koridor, oturma odası, yemek odası ve mutfak dahil açık bir aktivite alanı olarak tasarlandı. Bu DOMA kavramının maksimuma çıkarılması ve dış mekandan iç mekana uzanmayı gerçekleştiren bir hamle olmuş. İkinci katta, yatak odaları ve banyolar dairesel bir çizgiye göre düzenlenmiş ve yapıdaki merkezi boşluk evin içine daha fazla güneş ışığı gelmesini ve havalandırmayı sağlamış. Basamaklar ve tavanlar arasındaki yükseklik farkı da evin tümünü daha ilginç ve katmanlı hale getiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın