Dolni Brezany Otoparkı

Dolni Brezany Otoparkı

Fránek architects tarafından tasarlanan otopark Çek Cumhuriyeti’nin Dolni Brezany kentinde bulunuyor. 2 katlı betonarme bina, 3 kotta, 200 arabaya kadar park kapasitesine sahip.

Planda bakıldığında yapı bir kenarı dışbükey kavisli bir üçgen olarak görünüyor ve arazinin eğimini takip edip, eğime saygı duyan bir forma sahip. Plan yerleşiminde çevrede araba park yerleri, ortada 1 adet rampa ve köşelerde 2 ulaşım çekirdeği bulunuyor.

Yapının kuzey cephesinde havalandırma işlevine de sahip yol bariyerleri kullanılmış. Bu bariyerler yapının planına uygun olacak şekilde bükülmüşler. Doğu ve güney cepheleri betonarme olarak bırakılmış fakat cephede bulunan farklı desenlerdeki havalandırma delikleri bitkilerin cepheye tırmanmasına olanak sağlıyor. Duvardaki bu açıklıklar, kuzey cephede de kullanılan yol bariyeri parçalarının farklı açılarla bükülüp kaynakla birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Aynı zamanda cephe tasarımı ile otoparkın çevresindeki konutların, geceleri arabaların farlarından korunması hedeflenmiş. Cephedeki bu açıklıklar içeriye filtrelenmiş, parçalanan bir iç aydınlatma sağlıyor. Sıcak daldırma usulü galvanize edilmiş yol bariyerleri yapının 3 cephesini görsel ve anlamlı bir şekilde birleştirmek için kullanılmış. Kuzey cephedeki bariyerlere yerleştirilen LED ışıklar, uzun süren araba trafiğine atıfta bulunuyor.

Otopark binasının önünde bir yağmur suyu toplama göleti inşa edilmiş. En üst kotta görünen rampa ve çekirdeklerin 3 çatısı da yeşil çatı olarak tasarlanmış ve gelecekte cepheyle beraber tüm yapının bitkilerle kaplanması planlanmış.

Parking House in Dolni Brezany (Fránek architects)

Etiketler

Bir cevap yazın