Doğu Akdeniz Üniversitesi Sergi Merkezi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sergi Merkezi

Nevzat Sevgili'nin Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2009-2010 Bahar Yarıyılı kapsamında, Doç.Dr. Nicholas Wilkinson yürütücülüğünde tasarladığı ‘'Doğu Akdeniz Üniversitesi Sergi Merkezi (EMU Exhibition Center)'' projesi KKTC, Gazimagusa, Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsünde yer alıyor.

Projenin ana amacı, mimarlık fakültesi öğrencilerinin projelerini ve Kıbrıslı sanatçıların çalışmalarını sergileyebileceği alanlar oluşturabilmek.

Proje, sergi binası olduğundan ve içinde birçok sanatsal proje sergilenileceğinden, ‘’çeşitli sanatların kesişerek oluşturduğu güç” cümlesinden yola çıkarak tasarlandı. Örneğin, bir duygu içeren resmin arkasından aynı duyguyu taşıyan bir müziğin çalarak daha etkili hale gelmesi gibi.

Arazi iki bina arasında olduğundan dolayı, bu iki binanın aksları kesişerek yapı oluştu. Projenin aksları genel olarak arazinin güney-doğu bölümünde bulunan Mimarlık Fakültesi binasından alındı çünkü fonksiyonel olarak aralarında güçlü bir bağ bulunuyor.

Binada üç giriş bulunuyor. Biri güney-batı cephesinde bulunan ve strüktürün dışarı çıkarak tanımı güçlendirdiği ana giriş, diğeri mavi ısı yalıtımlı camlarla transparanlık sağlanarak oluşturulan ve direk olarak Mimarlık Fakültesi binasına bağlanan giriş ve diğeri ise, VIP ziyaretçilerin arabalarını parkedip direk girebilecekleri yan giriş. Sergi alanları, çatı pencereleriyle ışık almasını kolaylaştıran birinci katta ve arazinin ortasında bulunun mağara ve çevresinde. Sergi alanlarının yanında stüdyolar, toplantı odası, idari bölüm, bekleme alanları, hediyelik eşya standı, depo, küçük kütüphane ve kafeterya bulunuyor.

Proje, strüktürel olarak betonarme kolonlar ve çelik makas kirişlerden oluşuyor. Strüktürel formda yengeç ayağından esinlenildi. Kuzey-batı, güney-batı ve güney-doğu cephelerinde, strüktür, aynı zamanda dikey güneş kırıcı olarak tasarlandı. Çatı saçakları ise yatay güneş kırıcı olarak destek veriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın