Dicle Vadisi Kültürpark Fiskaya Kafe ve Pompa Binası

Fiskaya Kafe Binası 660 metrekare kapalı, 325 metrekare açık alana sahiptir.

Üç katlı betonarme yapının gölete cephe veren yüzeyleri şeffaf tasarlanmıştır ve tamamen açılarak dış mekânla bütünleşebilmektedir. Yapının temel karakterini oluşturan kabuk strüktür, Diyarbakır’ın geleneksel cephe düzeninin üçüncü boyutta soyutlamasıdır. Aynı zamanda yapıyı güneşin etkilerine karşı kısmi de olsa korumaktadır.

Küçük bir yapı olmasına karşın statik anlamda bazı zorlamalar denenmiş, bu anlamda birinci kattaki teras, yaklaşık 4 metrelik bir konsol olarak tasarlanmış, kabuk strüktür ise yaklaşık 10 metre açıklığı kaplama katmanı ile birlikte toplamda 80 cm’de geçmiştir. Fiskaya Kafe Binası’nın yanında yer alan seyir amfisi yapının bir uzantısı, devamı gibi tasarlanmıştır. Bu anlamda yapı bu bütünlük ve süreklilik aracılığı ile açık alan kullanımları ile ilişkisini de kurmaktadır.

Yapının bitişiğinde ise yer altında konumlandırılmış bulunan ve Kültürpark Projesi kapsamında canlandırılmış olan Fiskaya Şelalesinin su devrini sağlayan 110 m2 büyüklüğünde tek katlı Pompa Binası bulunmaktadır. Bu yapının çatısı mevcut topoğrafyaya uyumlu olarak tasarlanmış ve üzeri doğal çim kaplanmıştır. İçerisinde dinamik çalışabilen 4 adet büyük pompa bulunmaktadır.

Dicle Vadisi Peyzaj Planlama Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması

Etiketler

Bir yanıt yazın