Coordinat Bornova

Coordinat Bornova

İzmir'de, üniversite öğrencileri için geliştirilen ve tasarlanan Coordinat Bornova evlerinin inşaatı 2018 yılında tamamlandı.

Demirce Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Coordinat Bornova projemiz Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi İzmir’in köklü üniversitelerine yakın, merkezi bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple projede genç ve dinamik kullanıcı profilinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur. Bu bağlamda konvansiyonel yaklaşımlar yeniden ele alınarak, kullanıcılara yalnızca konut değil, bir yaşam ortamının tasarlanması hedeflenmiştir. Öğrenciler için otel konseptli bir ‘ev’, otel ile ev arasında bir ara model geliştirilmiştir. 1+0 daire ile otel odası arası melez bir birim geliştirilmiştir. X, Y ve Z Kuşağı olarak tanımlanan gençler, kullanıcı profili olarak belirlenerek tasarımın ana girdisi olarak ele alınmışlar, X Kuşağı yatırımcıların ve yaşam biçimleri incelenen Y ve Z kuşağının da ihtiyaçlarına cevap olabilecek bir proje geliştirilmiştir.

Sosyalleşmeyi seven ve hareketli yaşayan, konforu ve teknolojiyi seven bireyler için gerektiğinde özgürleşebilen ortak alanlar tasarlanmış, çalışma, yemek yeme, eğlenme, dinlenme alanları oluşturulmuştur. İç mekanlarda sıcak ve eğlenceli bir tasarım dili geliştirilmiştir.

Yerleşim kararları bağlamında sınırları tutan, çepere yerleşen bir yapılaşmaya gidilmiştir. Merkezde gençlerin vakit geçirebileceği bir peyzaj alanı tasarlanmış ve bu alan çeşitli sosyal donatılar ile beslenmiştir. Tasarlanan bu açık alan farklı zamanlarda, farklı etkinliklere göre şekillenebilecek esnek bir alan olarak tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın