Colombes Kütüphanesi

Colombes Kütüphanesi

Brenac & Gonzalez et Associés tarafından tasarlanan yapı Fransa’nın Colombes kentinde bulunan, multimedya eserler içeren kütüphane, mahallenin merkezine yerleşen bir sosyal tesis olma işlevini de üstleniyor.

Paris yakınlarındaki Colombes kentinde yer alan proje, yapı ölçeğindeki kütüphane işlevinin yanı sıra kentsel ölçekte, Fossés Jean/Bouviers mahallelerinde süregiden kentsel dönüşüme örnek bir proje olmak üzere tasarlanmış.

Bu doğrultuda tasarımcılar kente açık, zeminden yükseltilmiş ama olabildiğince transparan bir yapı kurgulamış. Ana hacmin zeminden kopartılması sayesinde, yapının tüm giriş ve çıkışlarının, lobisinin, ön ve arkasındaki sokakların görülebildiği, yarı-geçirgen bir zemin kat yaratmış. Havada gibi duran, ana kütüphaneyi içeren kütle arsa etrafında kurdele gibi dönerek, iç mekanda galeri boşluklarının etrafını saran ve dış mekanda mahalleye açılan geniş cepheler sunan bir plan oluşturuyor.

Büyük ölçüde cam duvarlardan oluşan giriş katın, üzerinden bulunan katları taşıyabilmesi için yapıda arkitektonik çimento kullanılmış. Üst kat cepheleri, örtmeleri gereken yüzeyin boyutuna göre katlanan veya açılan kompozit metal panellerle kaplanmış. Çatıdan boşaltılan iki adet teras alanı yapı içinde kısıtlı da olsa yeşil alanlar oluşturuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın