Çiftlik Park Beylikdüzü

Birsel Saygılı ve Burçak Sönmez tarafından tasarlanan, Azam Gayrimenkul tarafından geliştirilen Çiftlik Park projesi, Beylikdüzü Marina’dan yükselen konut sitelerinin yerleştiği yamacın en üst noktasında yer alıyor.

Ana cadde üstünde yer alan, ofis ve konut kullanımına uygun düzenlenmiş birimlerin ticaret, alışveriş ve yeme-içme alanlarıyla desteklendiği karma işlevli bir yapı olarak tasarlanan proje, Beylikdüzü’ne yeni bir kamusal alan eklemeyi de amaçlıyor.

Deniz kotundan itibaren yükselen topoğrafyadaki eğim sayesinde yapı, iki farklı kottan ulaşıma imkan verecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle, farklı işlevlere farklı kotlardan ulaşım sağlanabilen yapı kullanıcıların, üst kottan ulaşılan meydandan sosyal alanlara ve konut bloklarına, alt kottan ise ticaret alanlarına, yaya olarak ve araçla ulaşabilmelerine imkan veriyor. Bu iki kot, bir rampa yardımıyla birbirine bağlanarak engelli erişimine de uygun hale getirilmiş.

Sosyal ve ticari alanları bir saçak vasıtası ile ofis ve konut alanlarından ayrılan yapıda, saçak ve bloklardaki yaşam alanları yüzünü güneye, deniz manzarasına dönerken, sırtını da hakim rüzgar yönüne veriyor. Manzaraya yönelen geniş şeffaf cephelerde kullanılan düşey metal kepenkler ile güneş kontrolü sağlanıyor. Deniz manzarası yönünde cepheye yerleştirilen şeffaf asansörler ile kullanıcıların zemin kottan üst katlara çıkarken de manzarayı deneyimleyebilmesi amaçlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın