Çiçekkent Konutları

Arıkoğlu Arkitekt'in Adana'da tasarladığı konut projesi 2014 yılında tamamlandı.

Kaya Arıkoğlu projeyi anlatıyor:

“Geçmişte Adanalılar bahçeli villalarda otururlarken, kentin Kuzeye doğru genişlemesiyle bu bahçeli evler yıkılıp yoğun apartman yapılarına dönüştü. Mevcut “Çiçekköy Villaları” bitişiğinde bulunan konut projemize 1.2 yoğunluk verilmesi yapıların kısmen yükselmelerini zorunlu kıldı.
Tasarladığımız yaşamın yeşilliğin içinde kalmasını önemsediğimiz için genelde yapıları alçak tutmakta ısrarcı olduk. Projenin kuzey doğusuna tek bir 14 katlı kule yerleştirerek genelde yapıların yüksekliğini düşürdük. Her kat da tek daire olan kulenin dikeyliğini vurgulamış olduk.
Kentlerin kapalı siteler olarak yapılaşmasına karşı olduğumuz halde, yakın çevremizle bağlantı kuramayacağımızı bilerek, projenin kendi içinde bir açık alan yaratmasını önemsedik.

Site girişinde başlayan açık alanların sürekliliğini yapılarla tanımlayarak sosyal alanları bütünleştirmeye çalıştık.

Sitenin havuzunda son bulan bu mekan kurgusunu geometrik ve tanımlı bir peyzaj içinden geçirerek mimarinin sade olmasını ve ortak alanlara arka fon oluşturmasını tercih ettik. Sitenin tüm otopark ihtiyacının binaların altına yerleştirerek dışında kalan açık alanlara derin köklü büyük ağaçlar ektik. Böylelikle, ortak yoğun yeşil görselliği paylaşan dairelerin doğayla bütünleşmelerini arzu ettik.

Bu projede sakin ve iddiasız bir tasarımla daha rahat ve doğal bir yaşam ortamı elde edebileceğimizi düşündük.”

Etiketler

Bir cevap yazın