Christ-Roi İlkokulu Ek Binası

Christ-Roi İlkokulu Ek Binası

Kanada’nın Montreal şehrinde bulunan Christ-Roi İlkokulu ek bina projesi, Smith Vigeant Architects ve BGLA | architecture + urban design ofisleri tarafından tasarlandı.

Mevcut yapıya uyumlu bir kompozisyon ile tasarlanan ek yapı, dokuz derslik, anaokulu, çocuk bakım merkezi ve spor salonu işlevlerini içeren üç katlı yeni bir hacim sunuyor.

Yapı, bolca doğal ışık alan, renkli ve geniş bir merkezi merdivenin etrafında şekillenmiş. Mevcut okul ile birleşen merkezi hol, mahalle ve okul bahçesi arasındaki bağlantıyı sağlarken aydınlık, rahat ve eğlenceli bir sosyalleşme alanı yaratıyor. Büyüklüğü ve açıklığı ile cömert ve samimi bir geçiş alanı sunarken etkileşimi yüksek bir kamusal alan tanımlıyor.

Sokak cephesinde, giriş holünün yanı sıra, sosyal ve aktif işlevler de vurgulanmış. Bir dizi çıkma ile oluşan cephe modülasyonu projenin temel mekanlarını işaret ediyor. Böylece hol, çocuk bakım merkezinin ana girişi ve spor salonu gibi önemli mekanlar dışarıdan bakıldığında tanımlı ve erişilebilir hale geliyor.

Tuğla cepheli basit dikdörtgen hacmiyle ek bina, mevcut binanın ilkelerini takip eden tutarlı bir bütün oluşturuyor. Merkezi koridor ve sınıf boyutu standartları, hacmin genel oranlarının belirlenmesinde ana etken olmuş.

Etiketler

Bir cevap yazın