Çengelköy’de Si Cam Sanat Merkezi Projesi

Çengelköy’de Si Cam Sanat Merkezi Projesi

2020-2021 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen MIM19201E Architectural Design 1 stüdyosunda İlaydanur Azaklı tarafından tasarlanan Çengelköy'de Si Cam Sanat Merkezi Projesi.

Proje Raporu

Proje alanı 3.290 m² olup Üsküdar, Çengelköy Güzeltepe Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ana cadde boyunca yapılaşma mevcuttur. Yakın çevresinde otobüs durakları, market ve çeşitli dükkanlar bulunmaktadır. Arsanın Doğusunda Güzeltepe Bostan bulunduğu kabul edilmektedir.

Arazi ve çevresine dair gerekli analizler yapıldıktan sonra tasarlanacak olan cam sanat merkezinin bina ihtiyaç programı hazırlandı. Cam sanatının işlenmesinde gerekli olan atölye ve sergileme elemanlarının ölçümleri araştırıldı ve bunlara bağlı olarak mekanların toplam alanları belirlendi.

Konseptin Belirlenmesi
Projenin cam sanatı üzerine tasarlanan bir sanat merkezi olmasından dolayı cephe tasarımında baskın olarak camın yani pencerelerin  konumlandırılışı ön planda tutuldu. Bir diğer konsept unsuru da teras çatıda bulunan ışıklıklar. Bu ışıklıklar cephedeki hareketliliğe benzer olarak ışığın iç mekanlarda kullanıma elverişli olması şartıyla konumlandırıldı.

Kütlelerin Yerleşim Kararları
Atölyeler arsanın kuzeyinde konumlandırıldı. Böylece güneyde bulunan ana caddenin gürültüsüne maruz kalınmadı. Sergi alanı ve mağaza çevredeki insanların ilgisini çekebilmek üzere ana caddeye bakacak şekilde konumlandırıldı. Kafeterya ve yarı açık alan doğal bir manzaraya sahip olabilmesi için Güzeltepe Bostanı’na bakacak şekilde konumlandırıldı. Sirkülasyonun en az işleyeceği birimler mümkün olduğunca üst katta konumlandırıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın