Çengelköy Resim Sanat Merkezi Projesi

2020-2021 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen MIM19201E Architectural Design 1 stüdyosunda Zehra Mumcu tarafından tasarlanan Çengelköy Resim Sanat Merkezi Projesi.

Proje Raporu

Proje alanı 3290 m2 olup Üsküdar’ın Çengelköy semtindeki Güzeltepe Caddesi üzerindedir. Ana cadde boyunca yapılaşma mevcuttur. Yakın çevresinde market, çeşitli dükkanlar, otobüs durakları ve konutlar yer alır. Arsanın doğusunda Güzeltepe Bostan bulunduğu kabul edilmektedir. Arazi ve çevresine dair gerekli analizler yapıldıktan sonra Resim Sanat Merkezi Tasarım Projesi‘nin bina ihtiyaç programı hazırlandı. Resim sanatında gerekli olan atölye ve sergileme elemanlarının ölçümleri araştırıldı. Yapılan ölçümlere bağlı kalınarak mekanların yaklaşık büyüklükleri belirlendi.

Yapının Konumlandırılması / Arazi Kullanım Kararları / Konsept ve Tasarım Aşaması
Tasarlanacak yapı, Güzeltepe Caddesi’nden geri çekilerek arazinin ortasında gürültülü alanlardan uzak biçimde konumlandırıldı. Işığın kullanımında doğal kaynaklardan yararlanmak önemlidir, bu sebeple resim atölyeleri yapının kuzeyinde doğal ışık alabilecek şekilde düzenlendi, kafeterya ve resim galerisi yapıya girince insanları önce karşılayacak mekanlar olarak belirlendi ve Güzeltepe Caddesi tarafında güneybatı yönünde konumlandırıldı. Kuzeybatı cephesindeki araç otopark alanı ve yapının kuzeybatı cephesi arasında oturma alanları, dışarıda resim yapılabilecek workshop alanı ve yoldan geçen insanların da kullanabileceği beton bloklarla oluşturulmuş halka açık sosyalleşme alanları peyzaj olarak tasarlanmıştır. Halka açık bu alanlar, yapının sürekli yaşayan bir arazi içerisinde olması, insanları dışarıdan yapının içerisine teşvik etmesi amacıyla tasarlandı. Güneydoğu tarafında yaya yolu ve çeşitli oturma alanları tasarlanarak Çengelköy Bostanı Caddesi’nden de araziye giriş mümkün kılınmıştır.

Kütlelerin Yerleştirilmesi
Atölyelerin hacimleri, kullanım senaryoları ve farklı kullanıcı profilleri ile birlikte ele alındığında kuzey tarafında yerleştirilecek bölümlerin ve yönetim birimlerin arka tarafta, genel kullanıcıya ait kafeterya ve resim galerisi gibi mekanların ön tarafta çözülmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kafeterya hem Çengelköy Bostanı Caddesi’ni, hem de Güzeltepe Caddesi’ni görecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda kırtasiye, kuzeybatı yönündeki otoparktaki teslimat alanına yakın olacak şekilde kütle içinde konumlandırılmıştır.

Sonuç
Üsküdar Çengelköy’de yer alan 3290 metrekarelik proje alanı üzerinde Resim Sanat Merkezi tasarlandı. Arazi analizi sonucunda belirlenen konsepte bağlı kalınarak tasarım boyunca en iyisine ulaşma hedefiyle farklı alternatifler denendi ve en uygun çözümde karar kılındı. Mekan kurgusu, cephe ve kütle tasarımları yapılan araştırmalarla etüt edilerek en iyi sonuca ulaşmaya çalışıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın