Casting – Back

Casting – Back

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri İpek Temizkan, Naz Nar ve Arın Aydın'ın, Playground Design Studio'nun düzenlediği Playhouse yarışması için hazırladığı projeleri Nisan ayı teslimleri arasından seçildi.

Casting – Back*

Uzun zaman oldu, evdeyiz ve sıkkınız. Verimlilik yokluğu ve sıfır yaratıcılık enerjisi ile, uzun soluklu bir Instagram kaydırmasına ara verdiğimde, yanlışlıkla telefonumun fenerini açtım. Havaya ihtiyacım vardı, penceremi açtım. Gökyüzü bana yakındı, komşu bina daha yakındı. Karşı balkonda duran yaşlı kadın sorgulayan gözlerle bana baktı. Durup dururken gülmeye başladı, ben de ona gülmeye başladım. Telefonumu işaret etti. İşte nedeni buydu. Sokağımızın üzerinde bir kuş bile uçmazken, telefonumun feneri ile penceremin altında bazı acayip şekiller yapıyordum. Diğer apartmanlardaki insanlar kahkahaların nedenini merak ederek pencerelerine ve balkonlarına çıktılar. Fenerimi fark edince, herkes kendi fenerlerini alıp geldi.

Ve işte böyle oldu, bağ kuruyorduk, burada kalıyorduk. Bu, mahallemizin kolektif bir hikaye yapma oyununa dönüştü.

Bu akşam için bir temamız var. El fenerlerimizin önüne bazı nesneler koydup çeşitli gölgeler oluşturduk. Eğlenceliydi ama bir şekilde de derindi. Koşullar gereği, hepimiz evde kalmak, sağlığımızın varlığını korumak, ancak fiziksel varlığımızın evimizin dışındaki varlığından feragat etmek zorundayız. Gözlenebilir tek fizikselliğimiz birbirimizin evlerine verdiğimiz şekillere dönüştü. Kulağa karanlık geliyor evet, ama öyle değil, şu an için etkileşimde kalmayı, hayal etmeyi, gülmeyi, yaratmayı ve hatırlamayı bu şekilde yapıyoruz. Bu günler geçecek ve birbirimiz için orada olduğumuzu hatırlayarak, komşu olarak kalacağız. Şimdilik tek söylediğim bu, içeride kalın, gölgeler yapın ve komşularınızla eğlenin.

*Casting – Back, İngilizce “yansıtmak” ve “geçmişi düşünmek” anlamlarında kullanılan söz öbeği.

Oynamak için ihtiyacınız olanlar:

• komşu apartman ya da gölgenin gözlemlenebileceği herhangi bir yüzey
• fener
• gölgesini oluşturabilecek bir nesne

Tasarımcılar
Arın Aydın IG @arnaydn http://arinaydin.myportfolio.com
İpek Temizkan IG @aroundthewilkymay  https://wilkyworks.wordpress.com/
Naz Nar IG @_naznar https://tumdeng.wordpress.com/

__

Casting – Back

It’s been long, we are home and we are bored. With the sense of no productivity and the energy of zero creativity, I accidentally turn the flashlight of my phone while taking a break of some serious Instagram scrolling.

I needed air so I opened my window, the sky was near me, the neighbor building was closer. The old lady standing on her balcony opposite me, looked at me with questioning eyes. Was I breaking an isolation restriction? Hope not. She started laughing out of nowhere, I started laughing over her. She pointed at my phone. There was the reason. Apparently, I was making some funky shapes below my window with my flashlight and she realized it meanwhile not even a bird was flying above our street. People on other flats went outside their windows wondering the reason for the laughter. Realizing my flashlight, everyone else turns on their torches. And this was that, here we were bonding, staying in. This turned into a game -a collective story-making- of our neighborhood.

For tonight’s daily meeting, we set up a theme. We put some shapes before our flashlights and cast varied custom shaped shadows. It was fun but it was somehow deep too. By circumstances, we all have to stay home, to keep the presence of our health but to waive the presence of our physical being outside our homes. The only observable physicality of us turned into the shapes we cast on each other’s homes. It sounded dark yes, but it is not that, this is the way we keep interact, imagine, laugh, create, and remember each other for the time being. These days will pass and we will remain neighbors remembering how we been there for all of us. This is all I say, for now, stay in, cast shadows and have fun with the neighbors.

To play, you need:

• a neighbor building or s surface which is observable for you and your neighbors
• flashlight
• an object that you can cast its shadow

Creators

Arın Aydın IG @arnaydn http://arinaydin.myportfolio.com
İpek Temizkan IG @aroundthewilkymay  https://wilkyworks.wordpress.com/
Naz Nar IG @_naznar https://tumdeng.wordpress.com/

Etiketler

Bir cevap yazın