Casa 40

Casa 40

İki konut kütlesi ve aralarına giren açık merdivenden oluşan bina, Quaranta & Coraglio Arquitectos tarafından tasarlandı.

Mimari ekip projeyi anlatıyor:

Casa 40, Alta Cordoba’nın geleneksel mahalleleri ve Cofico arasına yerleşen, 5 katlı bir konut yapısı. Mahalle, çoğunlukla 19. ve 20. yüzyıllardan kalma modern evlerden oluşuyor. Ev sahipleri zamanlarının çoğunu evin dışında geçiriyor ve eve döndüklerinde konforlu ve iyi aydınlanan bir mekanda olmaktan zevk alıyorlar.

Binaya sadece yayalar, Z şeklinde katlanan metal parmaklıklardan yapılmış çiti geçerek ulaşabiliyor. Çit, yaklaşılan açıya göre siyah veya sarı renkte görünüyor ve girişe oyuncul bir karakter veriyor. Çitin ötesinde, yine sarı-siyah renkte bir açık hava merdiveninin olduğu, geniş bir giriş kat ile karşılaşılıyor. Yaratılan etki; birçok yönde genişleyen, özgün bir açık mekan ve dışarıdan da görülebilen bu kurgunun, yükselmek isteyen mahalleye yaptığı öneri oluyor.

Bu iç çekirdek, 9×41 metrelik araziye yerleşen yapıyı organize ederek, iki ayrı kütleyi iç avlu etrafında birleştiriyor. Alttaki 3 kat, tek yatak odalı dairelerin bir matrisi iken; üstteki iki kat, mahalledeki geleneksel evlerde olduğu gibi bir terasa ve iki yatak odasına sahip. Buna ek olarak, yapı 3 metre geri çekiliyor ve böylece merkezdeki avlu/bahçe komşuların bahçeleriyle hizalanıyor. Avlu, her katın farklı manzaralara sahip olmasını ve tüm dairelerin havalandırılmasını sağlıyor.

Konutların girişleri, kamusal ve özel alan arasında geçiş sağlayan balkonlardan veriliyor.

Malzeme ve renk seçimlerinde görsel bir uyum amaçlanıyor. Bu nedenle asansör için beton, doğramalar için siyah alüminyum, zeminler için düzlenmiş çimento, duvarlar için dokulu yüzey, metalik çerçeveler ve siyah beton bloklar kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın