Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Erkal Mimarlık tarafından tasarlanan yeni fakülte yapısı, Çankaya Üniversitesi merkez yerleşkesinin ucunda Mimarlık Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakülteleri arasında konumlanıyor.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Fakülte yapısında 11 adet büyük amfi, bir mahkeme salonu, seminer ve bilgisayar derslikleri, bir okuma salonu ile fakülte yönetimi ve ofisleri bulunuyor. Hukuk Fakültesi yapı grubu içinde aynı zamanda tüm üniversite birimlerine ortak hizmet veren 5 adet amfi ve bu karma kullanımı nedeniyle sosyal bir odak alanı olarak geliştirilen bir fuaye de yer alıyor.

Hukuk Fakültesi eğitiminin diğer fakültelerle karşılaştırıldığında kalabalık sınıflarda yapılması, amfilerde yoğun birşekilde derslere giren ve bunun dışında kalan zamanlarda kampüs sosyal donatılarını kullanan bir öğrenci kitlesi ile bölümlere ayrılmamış durumda olan büyük bir akademisyenler grubunun gereksinimlerinin farklılaşması öne çıkıyor. Bu nedenle fakülte yapısının kurgusu alt katlarda çevresindeki farklı yüzey kotlarını bağlayan girişleriyle amfiler ve dolaşım alanlarıyla tanımlanan, üst katlara doğru ise aşağıdaki yaya trafiğinden izole çalışma koşullarına sahip ofis katlarının ayrışmasına dayalı olarak planlandı. Yapının iç fuayeleri katlara göre farklı yönlere bağlantılar sunan bir süreklilik içinde yer buldu.

Üniversite kampüsünün doğu ucunda hizmet verecek bir sosyal donatı olarak düşünülen ortak amfiler ise, Hukuk Fakültesi bloğunun hemen güneyinde oluşturulan hareketli bir zemin kabuğunun altında konumlandı. Bu noktanın yer altındaki yarı izole fuaye alanı, yanı başında eklemlendiği Mimarlık Fakültesi yapısının dış alanı ile canlı bağlantıları kurgulayan, biraz da oyuncu bir odak olarak kampüs içinde kendi özgü bir etkileşim karakterine sahip olması amaçlandı.

Etiketler

Bir yanıt yazın