Caddebostan Evleri

Caddebostan sahilinde Ragıp Paşa Köşkü'nün yanındaki parseldeki konut sitesi, deniz tarafında 2 katlı 2 blok, yol tarafında 3 katlı 3 blok olmak üzere toplam 5 bloktan oluşur.

Bölgedeki ayrık nizam yapılaşma şartlarında konumlanan bu 5 bloğun yerleşiminde herbirinin manzaraya ve güneye yönlenme imkanı maksimize edilmiştir. Arsanın merkezinde tasarlanan açık sosyal alan, bir yandan yol tarafında kalan bloklar için görüş açısını genişletirken bir yandan da bahçenin bodrum kattaki kapalı sosyal tesisle ilişkisini kurmaktadır.

Blokların her biri ayrı ayrı renklendirilerek, arsadaki yapılaşma yoğunluğunun getirdiği sıkışık birliktelik içinde tekil bir duruş sergilemeleri hedeflenmiştir. Her blok, renk ve malzeme ayrımıyla kendi içinde 3 kütleye bölünmüştür:

1-Güneye bakan yaşama birimlerini içeren, pencere boşlukları geniş, sürekli ve kat yüksekliğinde olan renkli kütleler,

2-Yatak odaları ve servis birimlerini içeren nispeten küçük pencere boşlukları olan mermer kütleler,

3- Zemine değen, peyzajla ilişki kuran zeytin yeşili, taban niteliğindeki kütleler. Bina kullanımını bina hacmine ve dış yüzeyine yansıtan bu kütlesel parçalanma, aynı zamanda imar yasalarının beraberinde getirdiği konsol kriterlerini biçimlendirme yöntemi olarak kullanılmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın