Butternut Evi

Montréal'de, Maurice Martel architecte tarafından tasarlanan Butternut, ferahlık ve samimiyeti dengeleyen, yaşamı hacimsel bir oyun olarak keşfetmeye çalışan, prefabrike duvarlı, tek katlı bir ev.

Yalıtımlı Yapısal Panel (SIP) ya da Sandviç Panel denilen prefabrike yapım tekniğiyle inşa edilen proje, panellerin boyutlarının getirdiği kısıtlama nedeniyle, mimarlar için büyük bir inşaat ve yaratıcılık mücadelesi haline gelmiş. Prefabrikasyonun standartlaştırma etkisini kırmak için yapı, yükseklikleriyle oynanan, farklı manzaralar ve atmosferler sunan dört hacim etrafında şekilleniyor.

Tasarımcılar, hem komşularla olan yakınlığı koruyacak hem de mahremiyeti sağlayacak bir iç bahçe oluşturmuş. Evin etrafına yerleştirilmiş birkaç bahçe duvarı, mahalle ile doğrudan görsel bağlantıdan kaçınan ama geniş pencerelerden içeriye bol ışığın girmesini sağlayan bir düzen yaratıyor.

İç mekanda kullanılan nötr renkler ve işlenmemiş malzemeler, sıcak ve sade bir mimari dil oluşturuyor. “À Hauteur d’Homme” ile ortaklaşa tasarlanan mutfak, diğer odalara erişim sağlayacak şekilde evin kalbine yerleştirilmiş ve evin kendisi gibi hoş ve kompakt bir iç avluya açılıyor. En yüksek tavanlı hacimde yer alan banyo, kapıları ve gömme tasarımı ile etkileyici bir deneyim sunuyor.

Butternut evi, geleneksel bir banliyö ev bahçesinin yerine, farklı deneyimlere sahip farklı dış alanlar sunuyor. Zarif avlular, ahşap teraslara bitişik beton patikalar boyunca uzanıyor. Peyzaj, evin iç mekanlarından görülen manzaraları da zenginleştiriyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın