Bressanone Müzik Okulu: Wunderkammer

Bressanone Müzik Okulu: Wunderkammer

İtalya’nın güney Tirol bölgesinde inşa edilen Bressanone Müzik Okulu (Scuola di Musica di Bressanone) yeni binası, Carlana Mezzalira Pentimalli tarafından tasarlandı.

1.000 öğrenci kapasiteli okul binası, kuzeyde, 2 katlı, kamuya açık yer altı otoparkı ve güneyde Brenner otoyolu ile belediye havuzu ve tarihi kent meydanını birbirine bağlayan bir meydandan oluşan büyük ölçekli bir müdahalenin parçası olarak planlanmış. Böylece, konservatuar işlevinin yanı sıra, yer altı trafik akışı için bir bağlantı noktası ve zemin seviyesinde yaya yollarını her kotta birbirine bağlayan bir yapı olacak biçimde tasarlanmış.

Tanıdık ve kompakt bir biçime sahip bina, bahsi geçen kentsel müdahalenin batı yakasında yer alıyor. Üç kata yayılan müzik okulunun son katı, kent siluetinin korumak amacıyla geriye çekilerek, yapının algıdan kaybolmasını sağlayan optik bir etki yaratmak amaçlanmış. Meydanın doğu ve batısı arasından kot farkına yerleşen yapının biri iki diğer üç katlı blokları, halka açık bir iç avlu oluşturacak biçimde düzenlenmiş.

Bahçeyle ve gelecekte inşa edilecek Priel Meydanı ile ilişki kurmak amacıyla yapının ana girişi, fuaye ve tümü zemin katta bulunan yönetim ofisleri güneye bakıyor. Zemin ile bodrum kat arasına yerleştirilmiş olan, halka açık konser salonu ile derslikler birbirinden bağımsız çalışabilecek biçimde konumlandırılmış.

Zemin, ilk ve ikinci katta toplam 29 müzik odası mevcut. Dersliklere, iki kat yüksekliğinde, geniş tavan pencereleri sayesinde doğal ışık ile aydınlatılan ana koridordan ulaşılıyor. Koridor ana dolaşımın haricinde, toplanma, bekleme, çalışma ve toplantı işlevlerine de hizmet edebilecek şekilde tasarlanmış. Bodrum katta hem okulun hem de belediyenin, teknik ve depo alanları mevcut.

Bressanone Müzik Okulu yeni binası, sıva veya giydirme kullanılmadan, tamamen betonarme uygulanmış. Kasabadaki geleneksel malzemelere uyum sağlamak amacıyla seçilen terakota ton, betona kırmızı porfir agrega ve renk pigmenti karıştırılarak yakalanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın