boox

boox

Retail Design Institute tarafından açılan yarışma için, bitirme projesi kapsamında tasarlanmış projenin amacı; alışveriş merkezi olarak kullanılmakta olan bir mekanı, öğrencinin kendi yarattığı bir markayla outlet mağazası olarak tasarlaması.

Proje Açıklama Metni

Proje, doğrudan malzemeyle, sürdürülebilir bir konsepte sahiptir. Farklı işlevlere cevap verebilen, hareket ettirilebilir, tamamen modüler sistemli bir tasarım oluşturulmuştur. Mekânı outlet merkezi olarak düşünürken, aynı zamanda rahat bir hava verecek olan tasarım elemanları kullanılarak doğallık sağlanmıştır. Ahşap, metal ve beton malzemeler bir arada uyumlu ve dengeli olarak kullanılmıştır.

Çözüm, mekanın tamamını yönlendirerek kullanıcıları sıkmadan ve yormadan bütün birimlere ulaştırabilmek olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte mağaza planı çözülürken alan kullanımı ve ayrımında kullanıcı-mekân uyumu dikkate alınmıştır. Örneğin, insanlar alışveriş merkezine ilk girdiğinde ortama adapte olamazlar ve sağ yönden gezmeye başlarlar. Bu nedenle tasarım başlangıcında işlev şeması bu yönlenime göre şekillendirilmiştir. Mağaza yönlendirme ve kullanıcı istatistiklerine göre alışveriş mekanlarında aksesuar ve kozmetik bölümleri müşteriler tarafından daha çok görüldüğü ve algılandığı zaman ilgiyi içeri çekmektedir. Bu nedenle kasaya ve çıkışa yakın olmaları yönlendirme açısından önemlidir. Bu doğrultuda tasarım sürecinde girişte kozmetik reyonuna yer verilmiş ve aksesuarlar çıkışa yakın yerleştirilmiştir. Daha sonra birbirini tamamlayan ürünler ard arda konumlandırılmıştır.

Her kesime hitap etmesini istenen bu tasarımda, diğer outlet mağazalarından farklı olarak daha rahat, daha salaş, daha ferah bir ortamla aynı zamanda şıklığı yakalamak amaçlanmıştır.

Buket Güney Hakkında

1989 yılında Bursa’da doğdu. Lise eğitimini Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü kazandı.

2008 yılında Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu ‘Ecume’ vııı. Uluslararası Akdeniz Sanat Okulları Buluşması’na, 2009 yılında Bursa’da Uludağ Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Gölyazı Öğrenci Çalıştayı’na katıldı. Öğrencilik dönemi boyunca Bursa’daki çeşitli mimarlık ofislerinde şantiye ve büro stajlarını tamamladı. 2011 yılında mezun oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın