Bir Metrekare Ev

Bir Metrekare Ev

Mimar Van Bo Le-Mentzel; basit malzemelerle, kısıtlı kaynaklarımızı kullanarak kendimize dünyada bir metrekarelik bir alan yaratmamızı öneriyor.

Van Bo Le-Mentzel Berlin’de yaşayan bir mimar. Rap müziğindeki ve radyodaki kariyerinden sonra mimarlıkla hayallerini gerçekleştirmeye soyunan Van Bo Le-Mentzel yine alternatif yollardan yürümeyi tercih etmiş. “Az bir parayla makul bir yaşam sürdürmek mümkün mü?” sorusuna “evet” diyen mimar, Hartz IV isimli bir mobilya koleksiyonu üretmiş. İsmini Almanya’nın sosyal yardım reform paketinden alan koleksiyonun parçaları seri üretilmiş değil. Koleksiyondaki parçalar, kendi mobilyanızı en ucuz yolla üretebilmeniz için hazırlanmış talimatlar halinde elinize geçiyor. Talimatları topladığı bir kitap çıkaran Van Bo Le-Mentzel’in mobilya tariflerine bloğundan da ulaşabiliyorsunuz.

Van Bo Le-Mentzel’in 1m²’lik evi’de bu serinin içinden bir parça. Oldukça temel malzemelerle yapılabilen ev; çalışma alanı, uyuma alanı ve küçük bir kiosk olarak kullanılabiliyor. Mimar şu aralar dünyayı dolaşıp insanlara nasıl kendi metrekarelerini üreteceklerini öğretiyor. Kuşkusuz 1m²’lik ev, tam teşekküllü bir ev olmaktan çok, bir ev temsili; banyo ve mutfak gibi çok temel ihtiyaçları karşılamasa dahi evin temel anlamlarından birine işaret ediyor: kendine ait bir alan.

Mimarın sözleriyle ifade edecek olursak:

One-Sqm-House dünyanın en küçük evi olarak ortaya çıktı. Ev sadece bir metrekarelik bir alana sahip. Eğer yana yatırırsanız, içinde uyuyabilirsiniz. Evin kırma çatısı ve -en önemlisi- bir kapısı var. Kapı, görünür olup olmamaya karar verme özgürlüğü demek. Bu bir metrekare sadece bana ait. Muhtemelen bölmelere ayrılmış bu dünyada düşüncelerimin özgür kalabileceği bana kalan son metrekare.

Film: Johannes Franke

Van Bo ke Mentzel’in bloğu için: http://hartzivmoebel.blogspot.com.tr/

Etiketler

Bir cevap yazın