“Benlik” Mezarlığı

TOBB ETÜ Mimarlık bölümü 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı proje, Urban Environment Design (UED) Magazine tarafından düzenlenen "Architecture in trasformation - concept and notation" temalı uluslararası öğrenci yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

PROJE AÇIKLAMASI

Gözün baskınlığı ile mekandan kopan ve mekana dair bütün deneyimlerini göz yoluyla kuran insan, gerçeklikle ilişkisinin koması ile kendi insanlığından da uzaklaşmaya başlamış, empati ve şefkat gibi hislerini ölüme terk etmiştir.

Benlik Mezarlığı, görüntünün ve imgelemin hegemonyasına meydan okuyan, mekansal deneyime izin vererek bütün duyular ve vücudun bir arada çalışması yoluyla birbirlerinden hem fiziksel hem de zihinsel sınırlarla ayrılmış Kıbrıs halkının “kendilerini” bulmasını ve en insani durumlarında birbirilerini “öteki” olarak değil, insan olarak görmelerini ve böylece aralarındaki zihinsel sınırları yıkmayı hedefleyen bir projedir. Kıbrıs, Lefkoşa’nın sınır kapısı üzerinde yerleşmiş olan bu mezarlık, sınır kapısının yerini almış ve “sınır” kavramını yerle bir etmeyi amaçlamıştır. Amacına ulaşmak için, mekansal deneyimi, vücudun hareketini ve duyuların işbirliği içinde çalışarak yarattığı uyumlu birlikteliği kullanmıştır. Sonuçta kentsel bir jeneratör olarak, kaybolan deneyimi yeniden üretmiştir. “Öteki”yi “biz”e dönüştürme işlevini yerine getirdikten sonra da toprağın içinde eriyip gidecektir.

Etiketler

Bir cevap yazın