Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü

Bayraklı sahilinde, Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, İzmir Deniz çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile Not Mimarlık tarafından projelendirildi.

İzmir Deniz projesi kapsamında, üstlendiği yeni işlevler ve gelişen arka planı ile birlikte daha çok kentliye hizmet eden bir konuma gelmesi amaçlanan Bayraklı Sahilinde yer alan köprü, sahil bölgesinin dereler tarafından bölünmeden bir bütün olarak kullanılabilmesini sağlayan altyapıyı oluşturuyor.

Köprünün üstünde hareket eden yayalar ve bisikletliler, gözlemciler bakımından farklı ışık gölge oyunları oluşturarak, durağan olmayan, görünümü değişen bir cephenin parçası haline getirilmiş.  Yan tarafında bulunan araç yolundaki gözlemciler, köprüyü durağan bir yapıdan ziyade, günün farklı saatlerinde ve farklı hızlarda farklı hisler ile algılıyor.Köprü, mesnet noktaları arasındaki mesafe alındığında 33 metre ve bağlantı rampaları ile beraber düşünüldüğünde 74 metre uzunluğunda. 10,9 metre genişliğindeki köprünün 3.5 metresi bisiklet yolu ve 7,4 metresi yaya yolu olarak ayrılmış. Köprünün zemin seviyesinden olan yüksekliği nedeni ile düz ayak değil, rampalar şeklinde tasarlanan yapıda dış mekan şartlarına ve vandallığa dayanıklı malzemeler kullanılmış.

Etiketler

Bir yanıt yazın