Barneveld Noord

Barneveld Noord

NL Architects'in tasarladığı konteynerlardan oluşan Barnevel Noord istasyonu Hollanda'da bulunuyor.

Hollanda’daki demir yolu ağı sorumlusu ProRail ile birlikte demiryolu mimarlığı ulusal danışmanı Koen van Velsen bekleme eylemini daha rahat bir hale getirmek için “Prettig Wachten” adında bir kampanya başlattılar.

Seyahat edenler, bir aracın içerisinde geçirdikleri sürenin daha fazlasını beklerken harcıyorlar. Anketler bekleme süresinin gerçekte olması gerekenden 3 kat daha uzun olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda, özellikle ıssız ve sakin gözüken, hatta genellikle boş duran küçük ve orta ölçekli istasyonlar, geliştirme projesinin en önemli ayağını oluşturmuş.

Kampanya dahilinde, ülke genelindeki 20 bekleme salonu hem fonksiyonel hem de estetik olarak geliştirilmeye karar verilmiş. Tuvalet yenilemesi, WiFi bağlantısının yapılandırılması, yerden ısıtma sistemine geçilmesi, Demir Yolu TV yerleştirilmesi gibi…

Ama en önemli amaç bu bekleme alanlarının gayri resmi denetlemesinin yapılabilmesi için salonlarda insan varlığının yer edinmesi olmuş. Bu nedenle; aynı zamanda kahve servisi ve tuvalet temizliği de yapan bir çiçekçi dükkanı gibi çok fonksiyonlu mağazalar açılmasına karar verilmiş.

Bu projenin ayaklarından biri olan Barnevel Noord’da ise engellilerin çalıştırabileceği bir bisiklet tamircisi dükkanı geliştirilmiş. Yeni yapılan bu durak, sadece bir otobüs durağı olmaktan öte. Konteynerlardan oluşan projenin geçici bir yapı olması planlanıyor.

Konteynerlar birlikte güçlü bir form oluşturuyorlar. Çatıyı oluşturan 3 konteyner havada asılı duruyor. Biri tesisatı, diğeri ise depolama alanlarını içerirken; üçüncüsü 2 kat yüksekliğinde bir şeffaf bir bekleme mekanı oluşturmak adına açık bırakılmış. Dördüncü konteyner ise kule formu yaratmak için dik konumda kullanılmış. Bu kule bir saat ile rüzgar gülü içeriyor. Kulede aynı zamanda neredeyse 12 metre yüksekliğinde bir tuvalet bulunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın