Baltık İstasyon Marketi

Baltık İstasyon Marketi

Tallinn’in ana tren istasyonu ile Kalamaja arasındaki karakteristik tarihi pazar yeniden inşa edildi.

KOKO Architects Projeyi Anlatıyor

Baltık İstasyon Marketi, şehrin ana tren istasyonu ve popüler yerleşim bölgesi Kalamaja’nın arasında, Tallinn’in kuzeyinde yer almaktadır. 1993’ten beri egzotik post-Sovyet deneyimlerini sunan ünlü nostaljik pazar, rengarenk ürün yelpazesiyle oldukça cazipti. Ziyaretçiler makul fiyatlı ürünlere ek olarak, Sovyet döneminden kalma eski kıyafetler, günlük eşyalar, oyuncaklar, alet ve sıhhi tesisat ekipmanlarına kadar her şeyi bulabilirlerdi.

Yeniden yapılandırma çalışmalarında temel amaç, çağdaş ve farklı bir pazar yaratmak ve aynı zamanda pazarın tarihi karakterini tüm koşuşturmacası ve kaotik doğasıyla beraber korumaktır. Tren yolunu kullanan yolculardan yerel sakinlere, gençlerden turistlere ve bölgeden geçen herkesi pazara çekmek için mevcut bağlam eklemelerle geliştirildi.

Pazarın ana cephesi, 1870’lerden kalma üç adet iki katlı kireçtaşı deposundan oluşuyor. Yeni pazar için ana mimari tavır, bu güçlü yapısal unsurlara dikkat çekmek oldu. Yeni uzantı, orijinal binaların şeklini ve boyutunu izleyen büyük tek bir birleştirici çatıyı kapsamaktadır.

İç pazar, yeniden inşa edilmiş binaların içinde ve onların aralarında üç katlı olacak şekilde düzenlendi. Çatının Baltık istasyonu tarafı, tıpkı orijinal pazardaki gibi, açık bir pazar için açık bırakıldı. Bu açık hava pazarı, yoldan geçenlerin dikkatini çekmek için en görünür konuma yerleştirildi. Açık pazarın ardında, fırıncılar, tatlı dükkanları, baharat mağazaları vb. gibi küçük işletmeler için tasarlanmış ahşap büfeler bulunmaktadır.

Açık pazarın hemen yanında, karşıda Hommikuväljak (Sabah Meydanı) binanın diğer tarafında ise Õhtuväljak (Akşam Meydanı) yer alıyor. Bu meydanlar birbirlerine yeme ve dinlenme alanları, çocuk parkları, cafe ve restorantları olan rampa ve teraslarla bağlanıyor.

Pazarın zemin katında, pazarlara özgü olan koşuşturmacaya öykünerek, farklı satış birimleri bir araya getirilmiştir. Merkezi binada, bir pazarın tipik işlevleri olan et, balık ve süt ürünlerinin satış alanı ile çiftçi pazarı, sebze tezgahları birlikte durmaktadır. Bu fonksiyonları birleştirmek, Baltic Station Market’i deneyimlemek için tamamen yeni bir yol oluşturur.

Birinci kat, daha çok eski pazarı (eski eserler, ikinci el eşya ve giyim) anımsatmaktadır. Ancak yeni bir ek olarak Estonya kültürüne ait tasarım, el sanatları ve ev eşyaları da vardır. Yüksek ve ferah ahşap tavan ile bol doğal ışık, birinci katın tamamında ekstra havadar bir ortam yaratmaktadır.

İç mimaride eski depoların tarihinin ortaya koyulması için modern görünümlü detaylar yaratmaktan bilinçli olarak kaçınıldı. Projede kullanılan malzeme paleti ise genelde çeşitli renklerde tuğlalar ve tuğla boyutlu seramik karolar oldu. Korkuluklar ve dükkan cephelerinde ahşap ve siyah metal kullanılmıştır.

Yeniden inşa edilen Mayıs 2017’de ziyaretçilere açıldı ve açılış haftasında yaklaşık 230.000 ziyaretçiyi konuk etti.

Etiketler

Bir cevap yazın