Bakırköy Ulaşım ve Aktarma Merkezi (Transportation Hub)

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencisi Enes Gün'ün Prof.Dr. Suphi Saatçi yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 MIM401 Güz Dönemi Projesi.

Bakırköy marinada konumlanan proje yoğun İstanbul trafiğine bir nefes olabilme, insanların ulaşım haklarını daha hızlı daha konforlu bir hale getirebilme, kentin siluetinde bir imge haline gelebilme gibi temel etkenler amaçlanarak tasarlanmıştır.

Proje ihtiyaç listesini kısaca tanımlayacak olursak İdo İskelesi ve bekleme alanı destek birimleri, metro istasyonu girişi ve bekleme alanı destek birimleri, yiyecek içecek giyecek kafeterya hizmet birimlerinden oluşmaktadır.

Tasarım sürecinde form arazinin hareketli hatlarına kullanarak coğrafyaya uyum sağlamıştır ve bununla birlikte 3 ana aks olarak belirlenen sahil, formun içi ve arka cephesi yürünebilir akslar haline getirilerek erişim kolaylığı sağlamanın yanında gezinti hali psikolojisi sağlamıştır.

Formun çeperinde bulunan birimler hem içerden hem dışardan hizmet vererek tasarım geçirgen ve alternatif esneklik kazanmıştır. 2 dilatasyon bölgesi 3 parçadan oluşan tasarım İdo, mağaza sokağı ve metro olacak şekilde mekan ayırımı sağlanmış sirkülasyon karışıklığı ortadan kaldırılmıştır.

Formun strüktürü geniş açıklık geçebilen çelik makas portal çerçevelerden oluşmaktadır. Taşıma ve montaj kolaylığı için 2 parça halinde tasarlanan çerçeve, mahya uzantısından birleşmelidir. Yine mahya uzantısındaki ana kirişler yarı mafsallı şekilde tasarlanarak formun dış etken doğal afet unsurlarına karşı esneklik kazandırarak sert rijit hali kırılmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın