Bakırköy Ulaşım ve Aktarma Merkezi (Transportation Hub)

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencisi Zeynep Alkan'ın Yrd.Doç.Dr. Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 MIM401 Güz Dönemi Projesi.

Proje, geniş açıklık geçilebilen strüktür sistemlerini kullanarak kentin imgesi haline gelebilecek bir aktarma merkezi tasarlamayı amaçlar.

Bakırköy Marina’da konumlanan proje; otobüs durakları, şehiriçi-şehirdışı vapur seferleri ve metro hattı gibi birçok ulaşım ağının bağlantı noktasıdır. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu bu alanda ulaşımın daha kolaya indirgendiği, erişilebilirliği maximum seviyeye çıkarmayı hedefleyene bir proje hazırlanmıştır.

Tasarım sürecinde bu kriterler ele alınarak arazi ve ulaşım hattına göre ana bir aks belirlenip işlevler kullanım önceliğine göre yerleştirilmiştir. Ana yoldan insanları toplayan ve metroya aktaran ana kütlede, dinlenme alanları, mağazalar ve danışma-bilgilendirme merkezleri bulunmaktadır. Devamında sanat galerisi olarak bağlanan, kafeler, dinlenme alanları, mini kütüphane ve mağazalar bulunmaktadır. Kütlenin ortasında konumlandırılmış yarı açık alandan kıyıda bulunan yarı açık alana meydanla bağlanan bir geçiş sağlanmıştır. Bu meydanda sadece yolcuların değil, herkesin vakit geçirebileceği etkinlikler bulunmaktadır.

Geniş açıklık çatı örtüsü, gridal sistemde tasarlanmış çelik kutu profillerin üç ayaklı kolonlara bağlanması ile taşıtılmaktadır. Yarı açık alanlar ise hiperbolik paraboloid sistem ile taşıtılmıştır.

Arazinin hemen yanında bulunan AVM nin etkisinden çıkabilmek için, çatılarda aynı modül farklı boyutlarda kullanılmıştır. Çatı aralarında kot farklılıkları ve iç mekanın ışık alabilmesi için çatı pencereleri oluşturulmuştur. Yarı açık alanlarla, meydanlarla, sahil şeridi ve peyzaj ile desteklenen yapıda, kent-mekan-insan ilişkisini düzenlemek ve kolaylaştırmak amaçlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın