Bakırköy Green Childish Mediatheque

Bakırköy Green Childish Mediatheque

Buse Erşakar'ın Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Bölümü 2. sınıf Bahar Yarıyılı Mimari Proje 1 kapsamında Öğr. Gör. Nedim Erdal Özyurt yürütücülüğünde tasarlamış olduğu, Bakırköy'de yer alan, Green Childish Mediatheque projesi.

İlkokul öğrencilerinin yoğun olarak kullandığı bölgedeki büyük bir otopark alanı seçilmekle birlikte, otoparkın önemli bir ihtiyaç olduğu düşünülerek, tamamen kaldırılmadan, çoçuklar için yeşil alan ve bir öğrenim alanı tasarlamak hedefler içerisinde.

Tasarım sürecinde, öncelikle bir oturma kabuğu oluşturulup, ortası boşaltılarak kıvrımlı bir plan tasarlanmış, üzerinde gezilebilen ve oyun alanları oluşturan bir yeşil tepe oluşturulmuş. Yer kaybına sebep olmayacak bir tasarımın hedeflendiği otoparkın taşıyıcı sistemi tasarlandıktan sonra, üzerinde yer alan Mediatheque bölümünde boşluklar yaratılarak otoparkın aydınlatılması sağlanmış. Bunların yanı sıra, tasarlanan kabuk, çocuklar için, özgürce davranabilecekleri bir imza duvarı niteliği taşıyor.

Tasarımcı Hakkında
1991 senesinde İstanbul’da doğan Buse Erşakar, Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 2009 senesi itibariyle, öğrenimine MSGSÜ Mimarlık bölümünde devam ediyor. 2010 senesinde stajını Balıkesir Kırsal Alan Çalışması’nda yapmış olan Erşakar, şu anda Grontmij Mühendislik Müşavirlik ve Tasarım firmasında stajyer mimar olarak görev yapıyor. İleri seviyede SketchUp, Adobe Photoshop, Autocad, Adobe Illustrator programlarını kullanmakla birliktre, Revit ve 3DMax programlarını da öğrenmeye devam ediyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın